Výživová hodnota banánů

Banánovník není strom, ale největší bylina na světě (dorůstá do výšky až 16 m ), existuje přes sto odrůd banánů. Tato bylina s úžasnými plody se pěstovala již před více než sedmi tisíci lety v Malajsii. Lehce stravitelné banány jsou dobrým zdrojem vitaminů C, B6, vápníku, draslíku a vlákniny. Zelené banány jsou zdrojem „odolných škrobů“, které zpomalují trávení, čímž zabraňují vzestupu glukózy. Minerální látky obsažené v banánech, například hořčík, podporují svalovou činnost. Více než jiné ovoce obsahují banány železo a zinek.

Konzumace těchto sladkých plodů, díky provitamínu A, podporuje dobré vidění. Celkově konzumace banánů příznivě ovlivňuje energetický metabolismus a zdravou mysl, nervovou soustavu a trávicí soustavu. Dobrou náladu podporuje konzumace banánů díky v nich obsažené aminokyselině (tryptofan), v těle přispívá k produkci serotoninu (hormonu dobré nálady).

Draslík obsažený v banánech má příznivý vliv na krevní tlak. Okamžitou energii dodávají tělu jednoduché cukry.

Pro vyšší kalorickou hodnotu, především pokud chceme shodit nějaké to kilo navíc,  konzumujeme toto výživově vydatné ovoce hlavně ráno a v dopoledních hodinách.

Domácí lékař: banánová slupka, která obsahuje enzymy tišící záněty, se používá k odstraňování bradavic a k uklidnění komářího kousnutí (postižené místo třeme banánovou slupkou, tím zmenšíme otoky, svědění a podráždění.)

Banány uchováváme při pokojové teplotě, (v lednici rychle hnědnou a ztrácí příjemnou chuť). Zelené banány rychle dozrají vystavené na slunci, nebo pokud je dáme na jednu noc do papírového sáčku společně s jablkem.

Odlehčený banánový den

Budeme potřebovat: 4 banány a 4 šálky podmáslí. Čtyři porce si rozdělíme na celý den, banán a podmáslí jíme společně, (můžeme rozmixovat, osladit medem). Obě potraviny obsahují hodně vitamínů a minerálních látek. Banán je kromě toho bohatý na hodnotné uhlohydráty a podmáslí na bílkoviny a lecitin. Svým obsahem vlákniny a bakterie kyseliny mléčné podporují obě složky výrazně trávení.

Banán napomáhá dobrému vzhledu zevnitř i zevně

Obsahuje kožní vitamíny A,B,E, mnoho minerálních látek a stopových prvků (draslík, magnézium, železo, jod, fluor.) Pomáhá při odtučňovací dietě. Zevně se používá do pleťových masek, vhodný je především pro suchou pleť.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?