Jarní rovnodennost – radost bohyně Vesny

V den jarní rovnodennosti zaměříme zrak a klidnou mysl k východu Slunce, vnímáme posvátnou událost, sledujeme sluneční světlo, které se objevuje přesně na východě. Pokud východ Slunce zaspíme, můžeme se napojit na posvátné chvíle jarní rovnodennosti večer, během západu Slunce. Slunce toho dne zapadá přesně na západě. Tento den se Slunce, které prochází jarním bodem, nachází přesně na světovém rovníku, nastává čas, kdy se z jižní polokoule posouvá na polokouli severní. Další rovnítko se nachází mezi dnem a nocí, (světlem a tmou), den i noc mají přesně dvanáct hodin. Dny rovnodennosti spolu se slunovraty jsou nejposvátnějšími svátky pohanského kola roku. Slunce je pánem času a prostoru, to ono pomáhá lidskému vědomí orientovat se časem a prostorem a pochopit přírodní zákony. Jarní rovnodennost označuje astronomický nový rok, jaro je symbolem znovuzrození, nastává půlroční vláda dne a denního světla. Magická síla dne roste, síla Slunce přináší sílu do života, vnímáme osvěžující sílu zelené a žluté barvy. Radost, tvořivost, bouřlivost, námluvy, randění, vášeň, zvýšená aktivita životní síly, to jsou hlavní atributy jara a následujícího léta. V den jarní rovnodennosti můžete začít s praktikováním „Meditační sluneční lázně„.

Fotografie: Rebeka Sprinncová

Slovanská bohyně jara Vesna, paní ohně a první jarní bouřky, bohyně zosobňující jaro v rozpuku, se s radostí ujímá vlády, přináší optimismus a příval nové energie

Vesna je jednou ze tří slovanských bohyní: bohyně Živa (matka), bohyně Vesna (panna), bohyně Morana (stařena). Zima odchází spolu se stařenou Moranou a panenská energie Vesny konečně přináší radost, nespoutanou lásku, plodnost a mladistvé opojení životem. Vesna je zobrazovaná jako krásná dívka s dlouhými rozevlátými vlasy v lehkých šatech, utkaných z jarního vánku, je ověnčená barevnými květy – tato její podoba symbolizuje ženství, a poukazuje na věčné mládí a schopnost regenerace planety Země. Představuje radost, mladost, smích a veselou náladu. Jejím stromem je bříza. Bývá spojována s ženskými bytostmi, které se podobají vílám, v Slovinských oblastech se nazývají „vesne“, žijí v krásných palácích na vrcholcích hor, které opouštějí koncem února, do krajiny přinášejí jaro, znovuzrození a plodnost. Vesna je také ztotožňována s bohyní Ladou.

Jaro je časem probuzení, balzámem pro zkřehlou duši. Jaro je znovuzrozené jako osvěžující čerstvý vzduch. Míza proniká od kořenů do korun stromů, pupeny se nalévají. Probouzí se energie živlů vzduchu, ohně, vody a země.  V jarním období přírodě vládne energie vzduchu. Také my se blaženě probouzíme do hřejivých slunečních paprsků, zimní letargie roztává s posledním sněhem. Usmívejme se a užívejme si plnými doušky hřejivé impulsy jarního Slunce.

Jaro je mystické samo o sobě, je elixírem pro znovuoživení všech mocných energií, začíná se probouzet síla země i Slunce. Světlo miluje především naše duše, vždyť tato jemnohmotná složka lidské bytosti sestává právě ze světla, z čisté božské substance. Nastává čas, kdy si můžeme uvědomit, že Slunce má vlastní vědomí, jako ostatně vše ve vesmíru. Není náhoda, že naše duše potřebuje světlo jako zdroj života, zdroj harmonie. Duševní vyčerpanost a jarní únava je projevem nedostatku energie, nedostatku životně důležitých informací, tím je narušena jemnohmotná rovnováha bytí. Sluneční světlo disponuje širokým vlnovým spektrem, toto vesmírné záření ovlivňuje naše nálady i zdraví. Je zdrojem životní energie, o kterou zbytečně přicházíme vlivem nadměrného stresu. Pokud žijeme zrychleně, což je v dnešním civilizovaném světě běžné, vydáváme ze sebe více energie, než stihneme v přírodě znovu načerpat.

Modrá barva nebe symbolizuje lidskou duši a spiritualitu lidského vědomí

Pokud potřebujeme načerpat novou energii, vydáme se na procházku například k lesní studánce, kde ponecháme symbolický dárek v podobě čerstvých květin. Vnímáme probouzející se mocné přírodní duchy, díváme se na modrou jarní oblohu, můžeme snít a přemýšlet, co vše je skryto v barvách oblohy. Modrá barva nebe symbolizuje duši, spiritualitu, duchovní život, odpuštění, hluboké city, čistotu, hloubku, nekonečno, absolutno a skryté vlastnosti křišťálu a diamantu. Modrá barva nebe vstřebává negativní energie, přináší pocit ochrany před neznámem. Pokud je jarní nebe pomalované obrazy z oblaků, můžete se pokusit o věštění: zavřete oči a koncentrujte se na jedinou otázku. Uvolněte mysl i tělo, zbavte se všech předsudků. Potom oči otevřete a čtěte odpověď přímo z nebe – ze znamení malovaných do oblak převalujících se po obloze. Zapomeňte na racionální uvažování, nechte promlouvat podvědomí a intuici.

Nalaďte se na energii růžové a  purpurové barvy, především pokud toužíte po lásce

Vibrační energie růžové barvy

Růžová je především romantická a milostná, představuje lásku, něhu, jemnost a soudržnost ve vztazích. Osvěžuje ducha a podporuje duchovní bdělost, podporuje náklonnost a ochotu ke kompromisům. Je barvou mládí, harmonie, usmíření a vnitřního klidu. Růžová podpoří duchovní cítění.

Vibrační energie purpurové barvy

Purpurová barva je velmi inspirativní až éterická. Působí uklidňujícím dojmem, navozuje meditaci, proto ji považujeme za barvu duchovní. Je barvou vladařů a kněží. Posiluje intuici, jasnovidnost, duchovní cítění, moudrost, úspěch, ideály, odstranění negativních energií. Přináší ochranu a schopnost napojení na sféru vyšších světů.

Živel vzduchu a vědomé dýchání

Nalaďte se také na správný dech, vědomé dýchání, a na živel vzduchu, který se právě na jaře ujímá vlády. Živel vzduchu osvěží lidskou pozemskou mysl i nadpozemského ducha: vzduch – vz-DUCH. Vše je živé, tedy i vzduch.

Živel vzduchu je vládcem prostoru. Je pánem volného pohybu a neuchopitelné všudypřítomnosti, lehkosti a svobody. Udržuje vzájemnou rovnováhu všech polarit tvořených ohněm a vodou. To znamená, že je vyvažující energií, udržuje rovnováhu nebo-li neutralitu mezi vším, co je aktivní a vším, co je pasivní. Tedy udržuje neutrální vztah mezi plus a minus. Váže na sebe základní vlastnost ohně, tou je sucho a vlastnost vody, tou je vlhko – bez těchto vlastností by vzduch nemohl být stvořen. Sucho a vlhko představují další polarity v řadě, bez těchto protikladných energií nefungovaly by přírodní zákony umožňující život.

Žádejte živel vzduchu o pomoc, ať k vám přivane moudrost. Během vizualizace využívejte energii vzduchu, myšlenky se mohou pohybovat rychlostí vánku nebo vichřice. Představujte si oblaka, nebe, vítr v oblacích, vánek třepotající listy stromů, jaro a vůně. K tomu patří všechny zvuky šířící se vzduchem. Požádejte o pomoc vzdušné víly a jiné bytosti vyskytující se v blízkosti stromů a na rozkvetlých loukách. Meditujte za pomoci hudby a šamanského bubnování. Pozitivně vás naladí zpěv a smích. Nalaďte se na „Pozitivní rezonance smíchu a úsměvu„. Lidské emoce, pokud s nimi neumíme pracovat, doprovází hluboké prožívání různých psychických nebo duševních stavů, ty vycházejí ze subjektivního vnímání dané situace, kterou neumíme v daný okamžik jinak vyřešit, smích a pláč napomáhají k uvolnění.  Pokud je vám občas do pláče, ujistěte se, že i pláč je pro člověka důležitý.

Jarní rovnodennost 20. – 21. března

Magičnost tomuto svátku dává skutečnost, že den a noc trvá přesně dvanáct hodin. Jaro odemyká naše srdce, přináší radost a uvolněnost. Vychutnejte si plnými doušky nádhernou křehkost a neuchopitelnost čarovných jarních dnů. Oslavujte v přírodě, najděte vhodný přírodní oltář. Vytvořte rituální kruh z větviček a kamenů. Rozdělejte posvátný oheň pouze za pomoci dvou dřívek, rozdmýchejte plamínek ohně třením dvou dřívek o sebe. Možná vám to dá trochu práce, tak jako jarnímu sluníčku, než zas získá na síle.

Od tohoto posvátného ohně nechte vzejít plamínek v olejové lampě. Takto jej odnesete domů a posvátným ohněm zažehnete teplo v krbu.

Spalte něco starého. Představujte si, jak odchází vše nepotřebné a nedobré. Meditujte o probouzející se přírodě, Slunci a lásce. Soustřeďte se na jarní zeleň a první rodící se květy.

Oslavte také římskou bohyni Dianu

Zapalte pro bohyni jara svíčku. Diana je též bohyní světla a Měsíce, ochránkyní zvířat. Je představitelkou božských sil, je energií zastupující veškeré pozemské i nadpozemské bytí. Tak může na tuto bohyni nahlížet každá čarodějka nebo mág s úctou ke všemu stvořenému. Dianina božská vůle představuje zdraví, univerzálnost, celistvost a lásku. Vyzdobte byt jarními květinami, narcisy, tulipány. Do vázy přidejte větvičky břízky ozdobené červenou, zelenou a žlutou stuhou. Případně oslavujte bohyni jara Floru. K meditaci si vyberte váš oblíbený strom, proveďte například „Meditaci pod břízou„.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Energie břízky zažene melancholie, smutky a bolest, a záhy přinese duševní pohodu, klidnou mysl, vyrovnanost a obnovu fyzických sil. Svěřte bříze své hluboké touhy, upřímná přání a nejkrásnější představy. Ona má ráda přítomnost zvídavých bytostí, pokud posedíte pod její korunou ochotně vás vyslechne. Odpoví na otázky, melancholii změní v dobrou náladu a zažehná všechny chmury. Je stromem zasvěceným především ženám a dětem. Kolébka pro novorozeně by měla být z březového dřeva, zajistí dítěti ochranu. Pokud se cítíte unaveni, fyzickou energii obnovíte přespáním pod břízou.

Související: Magická síla vlasů a účesů

Květinou jarního větru je sasanka

Její květy se otevírají brzy zjara po směru větru. Sasanka symbolizuje pomíjivost fyzické krásy a věčnost duše. V okamžiku, kdy se do krajiny vrátí vlahý jarní vánek Zefyrus, odvane jeho chladný dech krásu křehkých bělostných květů sasanek… Jméno této jarní květiny – sasanka – je odvozeno z řeckého slova „ánemos„, tedy vítr. Vítr je základní element živlu vzduchu. Pokud by ustal vítr, ustal by veškerý pohyb v atmosféře, počasí by „znehybnělo“, prostor by přestal „dýchat“.

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?