Borůvky – hvězdné plody indiánů

Borůvky patří do čeledi brusincovitých. Pocházejí ze Severní Ameriky a východní Asie. Je pozoruhodné, že borůvky jsou v Severní Americe jedním z pouhých tří domorodých druhů bobulovin: kromě nich ještě brusinky a réva liščí. Původní Američané sbírali borůvky v lesích a močálech po generace a byli prvními, kdo z nich dělali zavařeniny a jejich šťávu používali k barvení oděvů. Kolonisté se borůvky naučili sušit od indiánů kmene Wampanoag. Borůvková šťáva se v dobách občanské války stala důležitou komoditou: pomáhala vojáky chránit před kurdějemi. Původní Američané věřili, že borůvky mají kouzelnou moc, a vyprávěli příběhy o tom, že Velký Duch seslal lidem „hvězdné plody“, aby jimi v dobách hladomoru krmili své děti.

Proč bychom měli borůvky jíst?

Protože se jedná o velmi zdravé ovoce s prospěšnými účinky na zdraví, borůvky jsou považovány za superpotravinu. Lesní borůvky obsahují méně vody a jsou menší než šlechtěné odrůdy, ale při stejném objemu obsahují více živin. Borůvky jsou bohaté na fytochemikálie, jako je kyselina fenolová, antokyany (barviva, která mají na svědomí modř borůvek) a kyselina elagová, přirozená sloučenina, která je prevencí proti poškozování buněk způsobenému volnými radikály. Borůvky obsahují draslík, železo, hořčík, fosfor a dalších minerální látky. Obsahují také spoustu vlákniny, vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Všechny tyto látky podporují přirozenou obranyschopnost organismu, antioxidanty obsažené v borůvkách zlepšují činnost mozku, působí proti stresu, podporují imunitu.

Stejně jako brusinky obsahují i borůvky sloučeniny, které zabraňují bakteriím odpovědným za infekce močového ústrojí napadnout močový měchýř. Chuťově výborné plody borůvek pomáhají zvládat ranní nevolnost, léčí kašel a ulevují od nepříjemných bolestí hlavy. Z lístků se už v dávných dobách připravoval čaj, o němž se věřilo, že pročišťuje krev. Čaj ze sušených borůvkových listů pomáhá při cukrovce.

Čerstvé bobule těchto úžasných lesních plodů chutnají mírně nakysle, oblíbené jsou na koláčích, v dezertech, zavařeninách a cukrovinkách. Výborná je kombinace borůvek, malin a ostružin. Ve střední Evropě se z borůvek dělá víno, oblíbené jak pro lahodnou chuť, tak pro léčebné účinky.

Konzumace borůvek posiluje imunitu, dodává energii a pomáhá odbourávat stres

Borůvky navíc ještě pomáhají udržovat pevnost cévních stěn, léčit infekce. Na průjem působí sušené plody, a na zácpu čerstvé, vzhledem k obsahu pektinu (rozpustná vláknina). Preventivně působí čerstvé plody borůvek také proti šerosleposti, regenerují oční sítnici, vzhledem k obsahu železa a vitaminu C. Taniny obsažené v borůvkách mají vliv na podpůrné léčení zánětlivých potíží spojených s trávicím traktem. Polyfenoly obsažené v těchto plodech mají protibakteriální účinky.

Sušené borůvky

Použijeme jako podpůrný prostředek k léčení průjmu. Sušené borůvky se žvýkají, nebo se z nich připraví macerát za studena, případně nálev (čaj). Sušené borůvky mají výrazné stavěcí účinky, přehnané množství může způsobit zácpu.

Nálev z plodů borůvek

Použijeme 3-4 lžičky sušených bobulí na hrnek čaje, zalijeme je vroucí vodou, a necháme 4-5 hodin macerovat. Nálev si rozdělíme na tři díly, a užíváme třikrát denně vždy před jídlem.

Odvar z borůvek

Jednu lžíci borůvek zalijeme dvěma sklenicemi vody a pomalu vaříme dokud se polovina vody neodpaří. Potom tekutinu scedíme, a použijeme k výplachům ústní dutiny, nebo jako kloktadlo. Odvar z borůvek také poslouží k výplachům úst a hrdla při angíně a nachlazení. Také čerstvá borůvková šťáva léčí potíže dutiny ústní.

Borůvky ve vlastní šťávě

Zavařovací sklenici naplníme do 3/4 borůvkami, setřeseme a přidáme lžíci cukru. Poté přidáme další borůvky až po okraj, setřeseme a přidáme druhou lžíci cukru. Sklenice zavíčkujeme a sterilujeme 40 minut při 85°.

Borůvkový džem nastavený kousky jablek

Borůvky (500 g) omyjeme, oloupaná a jádřinců zbavená jablka (500 g) nakrájíme na malé kousky. Ovoce přivedeme k varu, přidáme cukr (1 balení želírovacího cukru) a za stálého míchání vaříme zhruba 3 minuty. Uvařeným džemem ihned plníme sklenice, dobře zavíčkujeme, a bez prodlení na 5 minut otočíme dnem vzhůru. Takto připravený džem již nemusíme sterilovat. Chuť jablek téměř nenaruší výraznou chuť borůvek.

Citronová omáčka na borůvkové dezerty

1/4 šálku cukru krupice, 1/4 šálku medu, 1 lžíce kukuřičného škrobu, 1/8 lžičky soli, 1/4 lžičky muškátového oříšku, 1 šálek vroucí vody, 1 lžička másla, 1 lžička citronové kůry, 1 citron – vymačkaný.

Do většího rendlíku dejte cukr, med, kukuřičný škrob, sůl a muškátový oříšek. Postupně přidávejte vroucí vodu. Na mírném ohni nechte probublávat a míchejte, dokud omáčka nezhoustne. Rendlík sejměte z ohně a vmíchejte máslo, citronovou kůru a šťávu.

Související článek: Vynikající borůvkový likér se skořicí

 Zdroj fotografií: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?