Čarodějné a posvátné rostliny

lilies-539750_1280Posvátná lilie je odpradávna považována za měsíční květinu. Je posvátnou květinou krásy, plodnosti, čistoty a nevinnosti. Nazývána je květinou květin, neboť je znakem duchovního rozkvětu. Z esoterického pohledu připomíná pět okvětních lístků symbol pentagramu. Je zasvěcena Měsíci a ve starých mýtech je spojována s Mléčnou dráhou. Řecké bohyně se zdobí věnci spletenými z květů bílé lilie, narcisů a šafránu. Výrazná vůně lilie působí omamně na smysly a v nejedné osamocené duši probouzí božskou touhu po nesmrtelné lásce. Kouzelné rituály: ochrana, odstranění zaklínadel, duchovní rozvoj.

Chryzantéma
flowers-20369_1280Barevný podzim prosvětlí paleta zářivých a teplých odstínů půvabných květů listopadek, krásných květin v mnoha odstínech, které rozhodně nejsou jen smutečním symbolem. Číňané uctívají chryzantému jako květinu dodávající elán a životní sílu. Symbolizuje dokonalost, často její květy vyobrazují na různých předmětech denní potřeby. V Asii rozhodně není považována za smuteční květinu, odtud také pochází mnoho vyšlechtěných kultivarů. V Japonsku je rostlinou dlouhověkosti a životního štěstí, dokonce zde mají slavnosti chryzantém, jakýsi národní den štěstí, každý rok vždy 9.9. V obou těchto zemích se okvětní lístky chryzantém přidávají do čaje nebo osvěžujících nápojů a zeleninových salátů. Název této květiny pochází patrně z Řecka, chryzantéma znamená zlatá květina. Dlouho nám vydrží ve váze, když stonky odlomíme, neřežeme je nožem, a pokud květy občas orosíme. Chryzantéma je zasvěcená Slunci. Ochrana při cestování: nasušte květy kopretiny řimbaby (druh drobné chryzantémy), a rituálně je uložte do malého plátěného váčku. Kouzelné rituály: ochrana, očista, štěstí, získání životní energie. 

Sporýš lékařský
Je posvátnou bylinou keltských druidů. Trhá se hlavně za východu Psí hvězdy (Sirius), v temné fázi Měsíce, těsně před rozkvětem a pouze jen levou rukou. Použitý do koupele přináší klidné sny, chrání před prokletím a uhranutím. Sporýš je vynikající rezonátor proti strachu, nočním můrám a všem obavám. Čarodějky si zaplétají pro osobní ochranu snítku sporýše do vlasů, za stejným účelem pokládají tuto bylinu na oltář. Rozhozen po domě přináší bohatství. Kouzelné rituály: vykuřování sporýšem přináší účinek proti smutku a samotě. Dává se jako obětina přírodním duchům.

Cesmína
berry-2389_1280Tento okrasný keř, stojí-li před domem, odpuzuje všechna zlá kouzla a negativní energie, mimo to je také symbolem hojnosti. Stejně poslouží cesmínová větvička zavěšená nade dveřmi. Cesmína symbolizuje život, který se jen dočasně uložil k zimnímu spánku, je symbolem zimního slunovratu a věčného života. Z cesmíny se dělají smuteční věnce a ozdoby na oltář. Svatební korunka: z větviček cesmíny se pro ženicha i nevěstu vyrobí korunka ozdobená a propletená s větvičkami břečťanu.

Rákos
reed-268034_1280Rákos se vlní ve větru na břehu rybníka jako křehká vodní bytost, šelest rákosového listí připomíná romantickou píseň, utišující náš smutný vnitřní hlas. Melodie flétny vyrobené z rákosu ukolébává smysly a roztančí nejednu vodní vílu. S příchodem léta rákos vykvétá drobnými kvítky v klasech a blyští se jako posypaný stříbrem. Voda a stříbro – opět tu máme spojení s Měsícem, jako v případě stříbrných lístků vrby. Rákos symbolizuje duchy chránící posvátná místa, proto jej jako symbol ochrany a přemožení zla použijeme pro výrobu ochranného amuletu nebo talismanu přinášejícího sílu. Kouzelné rituály: ochrana, duchovní rozvoj, hledání pravdy, hledání vnitřního já.

Lesní mech
moss-348438_1280Mech je měsíční rostlina. Kousek mechu poslouží jako talisman, přinese štěstí a peníze. Používáme jej také při rituálech týkajících se ochrany a očisty. Kousek mechu můžete nosit v peněžence, nebo si vyrobte látkový talisman, vyplňte jej sušeným mechem a noste při sobě pro štěstí nebo přivolání peněz. S lesním mechem se dobře pracuje v kombinaci s ostatními přírodninami. Můžeme zavřít oči a představit si v barevných obrazech nejmenšího obyvatele ptačí říše, malinkého kolibříka – jak buduje si, za neustálého třepetání svých křídel, domeček z mechu, lišejníků a pavučin. Hnízdo kolibříka se podobá kouzelné ořechové skořápce. Kouzelné rituály: finance, prosperita, štěstí, ochrana, očista.

Puškvorec obecný
Puškvorec roste na okrajích rybníků a je další zajímavou, aromatickou rostlinou. Listy puškvorce mohou dorůst až do dvoumetrové výšky, květy jsou žlutozelené a nenápadné. Vonnou částí puškvorce je oddenek, usušené bílé oddenky se používají v tradiční čínské medicíně. Mletý oddenek se přidává do kořenících směsí. Žvýkání puškvorce při šamanských rituálech přináší nahlédnutí do paralelních světů, díky halucinogenním účinkům. Sušený puškvorec indiáni také šňupou a kouří, a věří v jeho afrodiziakální účinky. Kouzelné rituály: puškvorec používáme jako posvátné vykuřovadlo.

purple-grapes-553464_1920Vinná réva
Plody jsou elixírem pro zdraví, prodchnuté sluneční energií jsou též elixírem pro duši. Vinné révě se říká bylina života, v antice je symbolem nesmrtelnosti a věčného mládí. Symbolem života je také révový list. Už ve starém Řecku a Římě pečují o založené vinice s posvátnou úctou. Vinná réva je dokonce považována za mystický strom poznání, který zasvěcenému poodhalí tajemství duše. Mnoho různých božstev je zasvěceno právě vinné révě.

Hroznové víno je nesmírně zdravé: jedna kulička vína je jako jedna kapka krve.

Kouzelné rituály: věštění, intuice, duchovní očista a poznání, vyrovnání energií, napojení se na energie astrálních, paralelních světů.

Ostružiní
blackberries-263313_1280Ostružiny jsou plody lahodné chuti a v plné zralosti se jen rozplývají na jazyku. Avšak ostružiní plné pichlavého trní je symbolem podsvětí a nesnadných překážek, které se nám čas od času staví do cesty na naší pouti životem. Výraz podsvětí v magii představuje především ty největší hlubiny našich duší. Představuje vše skryté nebo potlačované v nevědomí, jako jsou naše záporné vlastnosti a negativní sklony, které přímo či nepřímo ovlivňují náš život: žárlivost, nepřejícnost, závist… Ostružiní je zasvěceno bohyni Venuši. Kouzelné rituály: překonávání překážek, přivolání bohatství a upevnění zdraví.

Pivoňky  

Půvabné pivoňky nazýváme prozaicky: ,,růže bez trnů“. Pivoňka je duchovní květinou astrologického znamení Ryb. V Japonsku je tato půvabná rostlina považována za květinu urozenosti a elegance.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

V dávných dobách se z pivoněk vyráběly magické amulety proti divokým bouřím. Po odkvětu dozrávají v dužnatých plodech semena, z kterých se dříve vyráběly korálky: talismany pro ochranu zdraví malých dětí.

Kouzelné rituály: květy použijeme během rituálů pro upevnění zdraví.

pomněnky

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?