Chrpa modrá nejen na unavené oči

Chrpa modrá (Centaurea cyanus) je medonosná polní bylina, léčí zánětlivé a hnisavé oční nemoci. Používá se pouze květ samotný, nebo květ s kalichem. Chrpa kvete červen až září, pro léčivé účinky se sbírá za prosluněného dne, sušíme ji v tenkých vrstvách ve stínu. Nálevem z této půvabné letní, nebesky modré bylinky také omýváme unavenou a nepružnou pleť. Nálev používáme též do koupelí a do regeneračních vlasových vod. Chrpa je hojně využívaná v kosmetickém průmyslu, je součástí bylinných čajů, a její barvivo se používá k barvení některých léků. Na unavené nebo oteklé oči, případně na zánětlivé problémy s očima, velmi dobře působí také nálev z fenyklu nebo světlíku lékařského. Lidové názvy: jesenec, modráček, světlák, charba, modrák, sinokvět.

Chrpa modrá nejen na unavené oči

CHRPA na unavené oči: 1 lžíci květů chrpy přelijeme sklenicí vroucí vody, necháme deset minut louhovat, poté pečlivě přecedíme. Necháme vychladit a vyplachujeme oči pomocí oční vaničky.

Slzení očí: 1 lžíce květů chrpy a 10 květů heřmánku zalijeme šálkem vroucí vody, necháme deset minut louhovat, poté dobře přecedíme. Použijeme na obklady očí.

Fenyklové obklady na unavené oči, na otoky a kruhy pod očima: horkou vodou spaříme dva sáčky fenyklového čaje, necháme deset minut louhovat. Poté sáčky mírně vymačkáme a přiložíme na oči. Můžeme v nálevu po chvilce znovu namočit a přiložit na oči.

Případně zalijeme jednu lžíci drcených fenyklových semen, necháme deset minut louhovat, poté namočíme vatové tampony a přikládáme na oči. Stejně použijeme nálev světlíku lékařského (1 lžíci sušené bylinky).

Bylina obsahuje tyto účinné látky: antokyanová barviva, flavonoidy, hořčiny, třísloviny, saponiny, slizy, minerální látky (nejvíce mangan).

Nálev z chrpy na vnitřní použití: lžička sušených květů chrpy na šálek vroucí vody, bylinku zalijeme a necháme 10 minut vyluhovat. Čaj je vhodné popíjet v množství dva šálky za den.

Léčebné využití: zmenšování otoků, účinky čaje jsou močopudné a žlučopudné, bylinka dobře poslouží také k čištění krve, pomáhá při nechutenství, podporuje imunitní systém. Květ chrpy modré přidáváme do bylinkových směsí vhodných pro dobré zažívání.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Chrpa modrá nejen na unavené oči

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?