Diviznový medový sirup z čerstvých květů

flower-1143302_1280Domácí diviznový med pomáhá léčit průduškový kašel, nachlazení, rozpouští hleny. Účinný je také na dětský chronický kašel. Na nachlazení kombinujeme pro čajový nálev diviznové květy s květy lipovými.  Koupel v nálevu z květů divizny podporuje hojení kožních vyrážek. Květy sbíráme dopoledne, pouze za suchého slunečného počasí. Nenecháváme je ležet, ihned je zpracujeme. Pokud budeme květy divizny sušit, pracujeme co nejrychleji, v den sklizně musí být usušené. Květy nesmí zhnědnout, jinak jsou bezcenné, proto je sušíme na teplém vzdušném místě.

Diviznový med uchováváme v tmavé sklenici, dobře uzavřené

flowers-167432_1280Postup: Pořídíme si sklenici tak velkou, podle toho kolik nám na zahrádce vyrostlo sazenic divizny. Každé dopoledne posbíráme čerstvé květy, ve stínu je na chvíli rozprostřeme – dáme tak šanci malým černým broučkům včas uletět.

Potom květy bez oplachování vložíme do připravené sklenice se šroubovacím víčkem. Zasypeme je cukrem.

Každý den sbíráme čerstvé květy a postup opakujeme.

Až sklenici naplníme, (vždy květy trochu namačkáme, aby ve sklenici nezůstával vzduch), zavíčkujeme ji a necháme ještě asi týden až dva stát.

Potom propasírujeme přes síto a ještě načisto přefiltrujeme přes plátno. Výsledný sladký nektar už nevaříme, sirup je hotový.

Koupele – obklady na kožní vyrážky s diviznou lékařskou

Budeme potřebovat: 100 g divizny, 30 g heřmánku, 70 g přesličky, 500 g borového jehličí.

Všechny ingredience dáme do studené vody, přivedeme k varu a pět minut vaříme na mírném plameni. Potom odstavíme a necháme louhovat do zchladnutí. V nálevu máčíme obklady a pravidelně, několikrát během dne,  je přikládáme na postižená místa.

mullein-1005687_1920Diviznový čaj usnadňuje vykašlávání

3-4 lžičky sušených květů zalijeme 1/2 litrem vroucí vody, necháme deset minut odstát a přefiltrujeme. Nálev je nutné důkladně přefiltrovat, jemné chloupky mohou dráždit sliznice úst. Čaj z této léčivky neužíváme dlouhodobě a v příliš velkých dávkách. Pijeme po doušcích během dne při kašli, zánětu průdušek, astmatu. Diviznu můžeme kombinovat s lipovým květem, nebo s květem černého bezu.

Pečlivě sbíráme pouze jednotlivé květy, nikoliv odkvetlé části rostliny (vyzrálé pukavé tobolky se semeny). Semena divizny lékařské, dvouleté byliny,  jsou jedovatá.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Diviznový medový sirup z čerstvých květů

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?