Hvězdná obloha a listopadový meteorický roj Leonidy

Nejčastěji pozorovaný meteorický roj Leonidy souvisí s kometou Tempel-Tuttle. Tento astronomický úkaz je pozorovatelný od 14. listopadu, vrcholný výskyt Leonid je očekáván v noci ze 17. 11. na 18. 11. Tyto „padající hvězdy“ jsou na obloze vidět každoročně v listopadu, jedná se o jeden z nejvýraznějších meteorických rojů, které můžeme během roku pozorovat. V tuto dobu Země prochází oblastí, kde kometa při svém průletu za sebou zanechala své pozůstatky v podobě hustého oblaku prachu a drobných částic. Leonidy jsou nejrychleji se pohybující meteoridy, díky velké rychlosti vzplanou jasným světlem během průletu hustou atmosférou Země, kterou prolétají průměrnou rychlostí 71 km/s. Jejich záře je viditelná přibližně ve výšce 90km nad zemským povrchem. Někdy se ale rozzáří i podstatně blíže zemi, což se děje spíše výjimečně.

Meteorid je „vesmírný kamínek“ o velikosti několik milimetrů až několik desítek metrů, který mnoho let putuje vesmírem, ale v okamžiku, kdy se rozhodne svou vesmírnou pouť ukončit, vlétne do zemské atmosféry a projde „transformací“, promění se v zářivý meteor (meteorit) – „padající hvězdu“.  Zemská atmosféra tako funguje jako ochranný štít proti „vetřelcům z vesmíru“.

Pro letošní rok se předpokládá zhruba 50 světelných záblesků za hodinu a jejich maximum v druhé polovině noci a v ranních hodinách 18. 11. Jasné meteory „vylétají z hřívy lva“, na hvězdné obloze to vypadá jakoby vylétaly z místa, kde se nachází souhvězdí Lva, radiant tohoto meteorického roje se totiž nachází v místě „lví hlavy“. Souhvězdí Lva vychází na noční oblohu až kolem půlnoci, v tu dobu jsou meteory nejlépe pozorovatelné. Padající hvězda je romantické označení pro meteorit, lidově zvaný také povětroň nebo létavice.

Kometa Tempel-Tuttle se opět objeví v roce 2031, její doba oběhu, kdy se přiblíží ke Slunci trvá 33 let. V roce 2031 lze tedy očekávat „zářivý déšť padajících hvězd“. Při průletu Země vesmírným oblakem prachu, který je pozůstatkem této komety, bylo v noci 17. listopadu 1966 pozorováno až několik desítek tisíc meteorů za hodinu. Leonidy také mohou produkovat velmi jasné bolidy (světelný jev způsobený meteorem, jehož vizuální jasnost je zhruba −3 magnitudy). Bolidy září déle než meteory a při jejich pozorování můžeme mít subjektivní dojem, že na obloze prolétají velmi blízko. Řecké slovo meteoros znamená „vznášející se v ovzduší“, řecké slovo bolis znamená „střela“.

Souhvězdí Lva (Leo)

Orientální lev, král zvířat a symbolický „správce ohně“, obývá krajiny, kde je teplo a spousta slunečního světla. Na obloze se souhvězdí Lva nachází mezi souhvězdím Raka a Panny, v blízkosti souhvězdí Velké medvědice, Rysa, Hydry, Poháru a Vlasů Bereniky. Souhvězdí Lva leží daleko od pásu Mléčné dráhy, obsahuje mnoho hvězd a mnoho galaxií. Je souhvězdím výrazného tvaru, nejjasnější hvězda nese název Regulus (malý král, vládce), někdy užívá názvu Cor Leonis (srdce lva). Regulus je čtyřhvězdou. Tři nejjasnější hvězdy Regulus, Denebola (ocas lva) a Algieba (lví hříva) vytváří na obloze takzvaný Jarní trojúhelník. Podle dávných bájí toto nebeské souhvězdí představuje Nemejského lva, kterého zabil Herkules.

Související článek: Vesmír, tajemný zvěrokruh, souhvězdí a věk Vodnáře

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?