Omamné vůně léta

Užívejme si vůní a barev léta plnými doušky

Kapek ranní rosy na rozkvetlé louce se dotýkají sluneční paprsky, aby po okolí rozptýlily rozmanité esence vůní. Za ranního rozbřesku, kdy se začínají otevírat květy jasmínu v prvních paprscích Slunce, užíváme si chvíle plné radostí, užíváme si pestrosti vůní propojených s naší dlouhodobou pamětí. Na druhé straně oblohy se ranní Měsíc, vládce noci mnoha mystických jmen, předvádí v tónech tajemné perleti. Smyslné léto promlouvá jazykem poetických vůní, vdechujeme vůni zelených borovic, žlutých růží a býlích lilií. Léto je uměním přírody, je plné barev prolínajících se v osnovách světla, barev a vůní, které jako mocné médium umocňují naše vnímání. Příroda je jedinečným archivem vůní, snad jen člověk otupělý životem a unavený konzumem necítí svět a nevnímá vůně přírody. Vůně jsou nepolapitelným fenoménem. Očím neviditelná vůně nás upoutá dříve, než na rozkvetlý záhon růží zareagují ostatní smysly, vůně vzbuzují emoce, zasahují limbický systém, probouzejí inspiraci. Je kouzlem léta, že omamné tóny vůní pronikají naší touhou po intimitě, že pestrý vějíř barev rozněcuje něhu i vášně, že vznikají nové vůně lásky a vůně nových přátelství. A že vůně jsou skryté v tajemství přitažlivosti, ty nejtajemnější molekuly vůní se aktivují dotekem.

Za svítání se v probuzeném zraku zaleskne žár duše, jenž se raduje z vůní omamných, sladkých i hořkých. Za svítání omámeni provoněným vzduchem toužíme svlažit žízeň pitím rosy ze zelených lučních pohárků. Vůně a barvy léta vytváří příběhy, nálady a vzpomínky, vyvolávají pocit blízkosti a souznění s přírodou. Milujeme vůně svící, olejů a kadidla, nejeden z nás si zakládá na vlastní alchymické parfumerii, sestávající z růžové vody, z vonných bylinkových mýdel a olejů, bylinných balzámů, z vonných tyčinek s tóny lotosu a šafránu, sluncem prohřáté pryskyřice, myrhy a všelijakých kuřidel přivezených z orientálních dálek. Léto nám posiluje životní energii a přináší čas na to, abychom si díky nejrůznějším podnětům uvědomovali, že život je krásný, a abychom si našli čas na sdílení radosti s druhými. Přináší nám čas na to, abychom pookřáli, léto probouzí naši zvědavost, přináší čas pořádání zahradních slavností. Vzletné snivé vůně květin, vůně bylin a koření se prolínají s vůněmi kouře, s vůněmi nápojů a jídel během zahradního grilování. Vůně šťavnatých jahod a malin, vůně bazalky, máty, rozmarýnu a majoránky, vůně medu, pepře a zázvoru, vůně rebarborového koláče se zapisuje do naší paměti. Máme rádi vůni země, vůni dřeva, vůni papíru, vůni knih.

Bylo by smutné, pokud by den neměl jasu v podobě vůní a barev. Pro někoho začíná den vůní čokolády, černé kávy, nebo vůní zeleného čaje s květy fialek a sedmikrásek. Pro někoho začíná den vůní lásky, nebo vůní miminka odpočívajícího v milující náruči. Pro někoho začíná den vůní úsměvu, pro jiného vůní skrytou v slzách. Někdy nás svítání vítá vůní slunečních paprsků, jindy vůní deště. Ráno si podle nálady vybíráme vůni parfému, ale i barvy oblečení. Svou specifickou vůni má radost i trpkost života, cesta veselá i cesta smutná, svou vůni má každá hodina odžitého času. Vůně a barvy jsou nedílnou součástí našich životů. Každá událost má svou vůni, jinak voní radost, jinak voní strach. Čichová paměť souvisí s příběhy, na které nikdy nezapomeneme. Do našeho podvědomí často ukládáme vzpomínky v podobě vůní, nejen prožitky a vizuální obrazy, ale i vůně a barvy vytvářejí mapy vzpomínek, podle kterých se orientujeme na svých cestách životem.

♥    ♥    ♥

Omamné vůně léta

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.