Kouzelná mandragora lékařská

Mandragora lékařská (Mandragora officinarum), lilkovitá bylina, je odvěkou čarodějnou rostlinou, která už svým magickým jménem podvědomě vzbuzuje pohádkový pocit tajuplnosti. Skutečnost je ale taková, že se v pradávné době těšila opravdovému čarodějnému uctívání snad po celém světě. Byla považována za tajemnou rostlinu pocházející z posvátného ráje. Dokonce se svého času věřilo, že je předchůdcem člověka, podle legend jí samo Slunce dalo život a v člověka ji proměnilo.

Ač je mandragora čarodějnou rostlinou, je o ní zmínka také v bibli. Byla také nazývána kořenem člověka nebo bylinou šílenství. Mandragora je původem ze středomořských zemí. Je dobře známa jak v Evropě, tak v Africe, uctívali ji jak hebrejské, tak germánské i skandinávské národy. Dokonce v hrobkách egyptských panovníků faraonů, jak dokazují různé malby, byla odhalena ve společnosti s neméně posvátnou rostlinou – leknínem.

V magii se využíval hlavně kořen mandragory, pro své tajemné vzezření, nápadně totiž připomíná lidskou postavu

Mandragora je mocná bylina, například podporuje plodnost. Vhledem k její tajuplné podobě se dříve věřilo, že léčí psychické potíže a očišťuje duši. Obyvatelé starověkého Říma na ni nedali dopustit, používali ji k léčení mnoha lidských neduhů. Dokonce ji užívali jako uspávací prostředek, vyvolávala magický, uzdravující spánek, působila v podstatě jako anestetikum. V určitých dávkách působila jako omamná droga, halucinogen vyvolávající vědomé snění, vzbuzovala vize, napojení na nadvědomí. Nechávala se za tímto účelem macerovat ve víně.

Římané uctívali mandragoru pro její omamnou vůni a silné afrodiziakální, opojné účinky

Člověk se po jejím požití mohl dokonce stát posedlí sexuální touhou. Byla považována také za lék smrtelný, lektvary z mandragory, například z prášku sušeného kořene, se musely dávkovat velice pečlivě. Šťáva z čerstvé rostliny působila jako smrtelný jed, předávkování mohlo způsobit pomatení smyslů. Kolem mandragory nacházíme nemálo zajímavých mýtů a legend. Mýty a pohádky jsou přece půvabné a poučné. Kořen mandragory, posvěcený pozitivním zaříkáním a zabalený v hedvábí, uložený v domě na tajném místě, přináší štěstí a prosperitu, v domě udržuje lásku a zapuzuje nemoci. Víra v její účinky bývala velmi silná. A že jsou to jen pověry? Možná, ale to nic neubírá mandragoře na její čarodějné pověsti, neboť jak víme: ,,Víra hory přenáší!“

Mandragoru poznáme podle nápadně velikých listů, které vyrůstají rovnou ze země, krásně kvete na podzim, květy ve tvaru zvonku jsou fialové nebo bílé. Plody tajemné mandragory mají červenooranžovou barvu a jejich vůně připomíná vůni jablka.

Tato čarodějná bylina rostla vzácně, hlavně v blízkosti opuštěných domů, na bývalých popravištích, pod šibenicemi a na hřbitovech. Pokud se nad tím zamyslíme, možná právě proto má její kořen podobu lidské bytosti.

Mandragora je zasvěcena bohyni podsvětí Hekaté

Směla se trhat nejlépe pouze za úplňku v pátek v noci, kdy byla též pod vlivem planety Venuše, vzhledem k tomu, že Venuše je mimo jiné také bohyní lásky a vášně. Nebo se trhala v sobotu o půlnoci, snad proto, že sobota je dnem duchů. Případně za svítání prvního svátku vánočního. Získání mandragory nebylo jednoduché, musela se dodržovat pravidla, jinak člověk mohl při jejím dobývání ze země přijít o život.

Najít a vykopat mandragoru není jen tak!

Kolem mandragory se musí vytvořit trojitý rituální ochranný kruh, ve kterém se dlouhou dobu tančí – tím je náležitě poskytnuta oběť bohům. Osoba dobývající rostlinu musí stát otočena tváří k západu, vlastně směrem, který symbolicky směřuje k podsvětí. Snad aby se tak uctili kromě bohů také pekelní duchové. Mandragora se smí dobývat pouze nefouká-li vítr, jinak hrozí nebezpečí, že bude člověk omámen silnou vůní, upadne do bezvědomí nebo zešílí. Musí se vykopat, aniž by se jí člověk dotýkal rukama dokud neopustí útroby země.

Při dobývání ze země vydává děsivý, lidský nářek. Pokud vezmeme v úvahu, že se smí trhat pouze za úplňku, v pátek nebo v sobotu za bezvětří, není divu, že bývala tak žádaná a vzácná. Ale námaha rozhodně stojí za to, její úspěšné získání přináší užitek například v její schopnosti uvést šamana či krále do transu, kdy následně opustí fyzické tělo a vydá se na cestu astrálním světem.

Čarodějné schopnosti mandragory dokonce přivodí neviditelnost

Jako mocný rostlinný talisman nosí se v plátěném váčku zavěšeném na krku. Pokud se kořen zašije do oděvu při řádném magickém rituálu, učiní člověka nezranitelným. Jako talisman, v podobě panenky či magické figurky, přinese bohatství, ukáže cestu k pokladu. Kořen mandragory, podobný lidské bytosti, se každé ráno obléká do čistých šatů, večer symbolicky omývá a je ukládán ke spánku. Tak hluboká je víra v jeho schopnost přinést štěstí, slávu nebo bohatství. Nemyslete si však, že toto je slepá a naivní víra pouze obyčejných lidí dávného venkova. Dokonce Karel IV. vlastnil čarodějné kořeny mandragory, které uchovával na tajném místě v koženém pouzdře. Ďáblovo býlí uctíval i císař Nero.  Mandragora je pod ochranou planety Merkur.

Zobrazit všechny eKnihy

ALRUNA: je magická, rituální figurka, obřadně vytvořená z rostliny zvané mandragora, nebo z kořenů dubu, lísky a habru.

tajemna-mandragora-8

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?