Pohanský svátek Beltaine – spojování protikladů

Bříza, májka, oheň, jarní vůně, ranní rosa, květinové bohyně, barevné stuhy – to vše patří k původnímu pohanskému svátku Beltaine. Beltaine znamená: jasný oheň, zapalovaný na počest boha Slunce. Svátek Beltaine se odehrává v období, kdy se Slunce nachází v zemském znamení Býka. Je oslavou regenerace, obnovy, sebevědomí, zdraví, životní síly, plodnosti, kouzel lásky, extáze a vědomé sexuality. Noc z třicátého dubna na prvního května, poslední dubnová noc ohně se nazývá Valpuržina noc. Právě začíná světlá část roku, nastává spojení protikladů v podobě mocných přírodních elementů ohně a země. V předvečer tohoto magického svátku je rituálně oslavován čas probouzejícího se nového života. Probouzí se hadí síla země, ožívají zemské čakry, tak i čakry v těle člověka. Spojují se protiklady, oslavován je mužský a ženský princip tvoření, spojení bohyně a boha, slunce a země, ohně a vody. Spojením magických protikladů je rituálně dosahováno vnitřní i vnější harmonie a dochází k napojení na vyšší přírodní síly.

Již za svítání 30. dubna se na oslavu Beltaine rituálně připravuje devět polínek posvátných stromů na posvátný oheň: dub, bříza, jasan, hloh, olše, ořešák, vrba, javor, borovice

Trhají se zelené březové větvičky, jimi je ozdoben každý příbytek, a omamné kytičky bílých konvalinek, jimi se zdobí každá žena, (za příznivého počasí konvalinky kvetou již koncem dubna, brzy po fialkách). Během dne se zdobí májka barevnými, nebo jen červenými a bílými stuhami. Májka je symbolem dávání a přijímání, bezpodmínečné lásky, láskyplného přijímání sebe i ostatních. Nejen na návsích se staví májky, vlastní skromnější májku ozdobenou pentlemi a stuhami je možné postavit také na zahradě.

V předvečer prvního máje se lidé shromažďují v přírodě. Scházejí se na silných přírodních energetických centrech, kde se nachází zemské čakry, v blízkosti kamenných monolitů, menhirů, na přirozených křižovatkách lesních cest ale i u posvátných studánek. Pohanské slavnosti se konají na počest obnovujícího se vegetačního cyklu přírody, odehrávají se také v březových hájích, lesích, na horách a kopcích.

Na kopcích se zapalují posvátné ohně, lidé vnímají hadí nebo také dračí energii země a inspirujíce se přírodou snaží se duchovně povznést a zbavit se všeho starého. Ohně se přeskakují, do vzduchu se vyhazují hořící košťata, to souvisí s obnovou zdraví a plodností, se zajištěním úrody na polích. Velký rituál nebo „Tanec májky“ je prastarý keltský, pohanský zvyk, doprovázen společným tancem, zpěvem a všeobecným veselím. Oheň se třikrát obchází a do posvátného plamene se odhazuje vše nepotřebné (mentálně).

Posvátný oheň Beltaine očišťuje od negativních energií

Jeden oheň je černý, očišťující, spaluje všechna trápení, nemoci a negativní energie. Druhý oheň je bílý, plný naděje a osvobození. Do bílého ohně se házejí kousky březové kůry, na kterou lidé píší svá přání. Do plamenů černého ohně se házejí postavičky – čarymůry (představují vše negativní, co nám brání v rozvoji a spokojenosti). Ohně se obchází v kruhu – nejdřív tančí průvod kolem černého ohně, potom křížem kolem májky a dál kolem bílého ohně – lidé tak společnou energií, zesílenou tancem a zpěvem, vytvoří pomyslnou ležatou osmičku, symbol nekonečna.

Tancem v kruhu kolem dvou ohňů je možné vymanit se z proudu lineárního času. Rituálním tancem, například v blízkosti kamenných menhirů, je vědomě uctívána matka příroda, uvědomujeme si, že vše, co utváří přírodu a vesmír, utváří také nás. Proto je májka také symbolem páteře a prostupující hadí síly (životní energie) a v hlubším smyslu i mystické svatby. Na jaře je životní proud universální tvořivé síly, procházející mikrokosmem i makrokosmem, nejtvořivější nejen v člověku, ale také v přírodě.

Ohně v domech se obřadně uhasínají a opět se nechají rituálně vzplanout, zapálením od ohně posvátného, v dávných dobách udržovaného například druidy. Za oheň posvátný a očišťující je považován oheň rozdělaný například pomocí dvou dřívek. Uctívá se také voda ve všech podobách, prvomájový déšť nebo rosa omlazuje organismus.

Udělejte si radost – balíček TRANSFORMAČNÍCH KARET a nová kniha „Moudrost vnitřní Čarodějky“

V předvečer prvního máje se uctívají královny přírodních čarodějek. Měsíční bohyně Hekaté a Selené. Vládnoucí planetou tohoto magického času je vášnivá a magická Venuše (vládkyně znamení Býka). Oslavuje se také bohyně Flora, královna květin, plodnosti a kvetoucího jara. K čarodějným rituálům používáme: jeřáb, hloh, mařinku vonnou, břečťan, rulík zlomocný, tavolník, kadidlo.

V domácím prostředí, na bezpečném místě, můžeme utvořit kruh z devíti svíček v barvách Slunce a jarních květů, alespoň na chvíli se vymanit z proudu času a v rituálním duchu uctít posvátnou energii světla a Matku přírodu. Pořiďte si kousek dřívka jeřábu a z něj vyrobte křížek, pokropte jej svěcenou vodou, potom jej noste u sebe, ochrání vás na každém kroku. Také všechny světnice v obydlí je vhodné pokropit svěcenou vodou, provádí se zaříkání pro spokojený domov. Čarovná kouzla fungují od setmění, od chvíle, kdy se na obloze objeví první hvězda, do svítání. Sama příroda v té době oplývá různými kouzly, neboť právě na jaře je nejmocnější. Planoucí prvomájové ranní Slunce přinese požehnání lidem, stromům, rostlinám, polím, zahradám a zvířatům.

Rozmyslete si, co si budete v den svátku Beltaine vroucně přát, nebo jaké kouzlo budete provádět. Slunce se na Beltaine nachází ve hvězdném, zemském znamení Býka, všechna přání a kouzla mohou mít dlouhodobé následky, je proto vhodné pečlivě zvážit všechna přání a snové projekce. V následujícím čase dávejte pozornost tomu, čemu dáváte pozornost. Magický zákon přitažlivosti získává čím dál větší sílu.

Tajemná Valpuržina noc je časem vhodným pro hledání pokladů. Pohádkový poklad může o této čarovné noci hledat každý, kdo se náležitě vybaví svěcenou křídou, větvičkou mařinky vonné, která přitahuje bohatství, hostií či velikonočním vajíčkem. A odváží se o samotě do hlubokých lesů, k tajuplným skalám a jeskyním. Naleznete-li o této noci místo, kde vedle sebe stojí jasan, dub a hloh, možná spatříte skřítky, strážce pokladů.

Valpružina noc je čas kouzel a rituálů, čas magie a splněných přání, může se stát cokoli, například můžeme zaslechnout magické cinkání rolniček podzemních skřítků, strážců bran do podsvětí. Buďme pozorní a všímejme si všeho dění, naslouchejme všemu a všem, ať včas rozpoznáme tajemné dění na jiných úrovních času, ať včas rozpoznáme časoprostorové anomálie, ať se nezamotáme do časové smyčky nebo ať neprojdeme časovou bránou, do tajemných prostorů, kde ztratíme pojem o čase a nemusíme najít cestu zpět.

Čarodějné zaříkání: Proneste vlastními slovy formulované přání, a na konec přidejte tato kouzelná slova:

Můj vnitřní hlas
rozletěl se do dálky
a jako z perel korálky
na pupeční šňůře Země
vrací se zpět ke mně.

♥ ♥ ♥

Nechť plameny Beltainu osvětlí vaši cestu, naplní vaše srdce radostí a vaše těla životní silou. Nechť vám přinesou obnovu, svobodu a sebevědomí. Nechť vás provází kouzlo lásky a extáze, a oslavíte posvátné spojení ohně a země ve svém vlastním životě. Všem „čarodějkám“ a „čarodějům“ přeji kouzelné prožití magického svátku Beltaine. Šťastný Beltaine!

Související článek: Pozitivní negativita a „pálení čarodějnic“, Magické tajemství kouzelné mandragory lékařská, Pohanské tradice našich předků – otevírání studánek představuje symbolické vítání jara

Tvořivé esence vědomého bytí – inspirativní čtení pro volný, odpočinkový čas
Líbí se vám články Psychologie chaosu a rádi se k jejich obsahu vracíte, přináší vám informace, které jsou pro vás něčím hodnotné? Možná se rádi alespoň na chvilku odpoutáte od vnějších záležitostí a ponoříte se do zajímavého čtení. Pokud tomu tak je, můžete mou tvorbu podpořit zakoupením elektronických knih v e-shopu Psychologie chaosuNebo objednáním tištěných knih přímo v nakladatelství ANAG, nebo v nakladatelství Nová Forma. Případně můžete podpořit provoz webových stránek formou finančního daru. Za případnou podporu předem ♥DĚKUJI♥

PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?