Léčivá energie vnitřního úsměvu

Léčivá energie vnitřního úsměvuUsmívat se na sebe a vést energii úsměvu „očima“ vnitřkem těla je technika, která vás možná překvapí. Na vnitřní úsměv často zapomínáme, přitom energie úsměvu je léčivá, zbavuje nás stresu a vnitřního napětí, prodlužuje život. Vnitřní úsměv dokáže uklidnit – kdykoliv během dne, dokáže také aktivovat životní energii a léčit – pomocí meditačního cvičení. Vnitřní úsměv vědomě vedeme k jednotlivým orgánům anebo jej necháme působit po celém těle. Vnitřní úsměv se snadno spojuje s životní energií, hadí silou – životní podstatou fyzického těla. Energie úsměvu spojuje stále zaneprázdněnou mysl s opomíjeným tělem, samozřejmě také s duší, navíc ještě čistí emoční tělo. Smích je také léčivý, srdečným smíchem prohlubujeme dech a tím okysličujeme tělo, podporujeme srdce a mozek. Dlouho trvající smích uvolňuje svalové napětí tím, že se nejdříve uvolní hrudní koš, rozhýbe se bránice a postupně se zapojí i ostatní svaly. Smích tak rezonuje celým tělem, dochází k masáži břišních svalů a žaludku. Tím pádem častý smích podporuje také trávení, mírní lehkou bolest zad, která vychází z nedostatku pohybu, ze strnulosti nebo jednostranného pohybu. Upřímný smích je ale obtížné vyvolat jen tak, zato vnitřní úsměv se může stát naší každodenní součástí.

Pokud budete toto meditační cvičení provádět pravidelně, naučíte se vyvolat si vnitřní úsměv kdykoliv během dne, možná i udržet po celý den

Meditace vnitřního úsměvu je nesmírně povzbuzující, harmonizuje mysl, tělo i ducha. Toto meditační cvičení je jedno z těch, které je snadno zapamatovatelné a nevyžaduje mnoho času. Dokud toto cvičení, krok po kroku občas nevyzkoušíte, nezískáte osobní zkušenost.

Obklopte se tichem a vytvořte klid a ticho také v sobě. Nejvíce je tato meditace účinná, pokud dokážete zastavit proud myšlenek a zcela uvolnit mysl, vše děláte zlehka a bez úsilí. Lehněte si na záda v pohodlném oděvu, přikryjte se lehkou přikrývkou. Utište mysl, uvolněte se a proveďte následující kroky tak, jak jdou za sebou.

Krok první: Uvolnění a vyrovnání rezonance mezi hemisférami

Pohodlně ležíte na zádech, soustředíte se pouze na dech. V této fázi ještě není nutné mít zavřené oči, ale je to lepší, pokud oči zavřete, rychleji se ocitnete na hladině alfa. Pravou rukou ucpěte pravou nosní dírku. Volnou levou nosní dírkou se nadechujte po dobu šesti vteřin. Na jednu vteřinu zatajte dech. Potom uvolněným nosem pomalu vydechněte. Toto celé opakujte devětkrát. Potom vše provedete obráceně s ucpanou levou nosní dírkou. Nakonec se uvolněným nosem nadechujte po dobu šesti vteřin. Na vteřinu zatajíte dech. Pomalu nosem vydechnete. Opakujte devětkrát.

Nadále dýchejte uvolněně a pomalu, ale zbytečně se na dech samotný nesoustřeďte.

Léčivá energie vnitřního úsměvu

Krok druhý: koncentrace na šestou čakru

Dále ležíte v klidu na zádech a ruce dáte podél těla, nohy jsou uvolněné, natažené a mírně od sebe. Udělejte si maximální pohodlí. Následně uvolníte celé tělo, včetně obličejových svalů, uvědomujete si klidný dech. Mysl je volná a tichá, vnitřní napětí mizí. Zavřete oči a už je neotvírejte až do konce meditace. Usmějete se, nikoliv široce, pouze mírně, a úsměv rtů přeneste dovnitř. Vnímejte úsměv uvnitř sebe. Jakmile si úsměv uvnitř sebe dostatečně uvědomíte, přenesete hřejivou energii úsměvu do zavřených očí. Po celou dobu cvičení se nepřestávejte usmívat. Energii vnitřního úsměvu zlehka přenášejte do očí. (Jde to docela snadno.) Po chvilce stále zavřené oči „otočíte v sloup“, soustředíte se na bod mezi obočím. Vnitřní úsměv vedete do tohoto bodu. Energii úsměvu necháte lehce proudit: rty – oči – bod mezi obočím – a zpět oči – rty. Takto pokračujete, dokud nepocítíte hřejivý vnitřní pocit klidu, harmonie a dokonalého uvolnění. Jakmile pocítíte další vnitřní impulz, na chvilku se zastavte a energii vnitřního úsměvu koncentrujte několik minut pouze v bodě mezi obočím.

Krok třetí: Energie vnitřního úsměv vedená vnitřkem těla

Léčivá energie vnitřního úsměvuPotom veďte energii vnitřního úsměvu vnitřkem těla. Oči máte stále zavřené a otočené směrem k šesté čakře. Energii vnitřního úsměvu dále vedete plynule a velmi pomalu z očí do oblasti krční čakry, a dále do oblasti ramen, zároveň uvolňujete z ramen napětí. Pokračujete k srdci. Srdce naplníte touto energií, dále ji vedete pomalinku oblastí jednotlivých čaker, až k první čakře. Plynule a pomalu dýcháte a energii úsměvu vedete zpět do očí. Stále udržujete vnitřní úsměv a takto vedete energii vnitřním okruhem těla tak dlouho, jak dlouho vám to bude příjemné (tělo samo vyšle signál, kdy cvičení ukončit).

Nemusíte cíleně energii vést oblastí jednotlivých čaker, pokud nechcete (pro někoho může toto soustředění být rušivé). Postačí, pokud energii povedete tělem obratel po obratli, až do oblasti pánve a kostrče, k nejspodnější čakře, uložené v oblasti pohlavních orgánů.

Časem se vám podaří pocítit životní energii (hadí sílu) v oblasti první čakry, dokonce se to může stát hned napoprvé. Projeví se to příjemně „elektrizujícími“ pocity v oblasti pohlavních orgánů. Pokud se to stane, tyto pocity pouze vnímejte – nic víc, a dále veďte energii úsměvu výše popsaným způsobem vnitřním okruhem těla. Tělo je stále dokonale uvolněné, neděláte naprosto žádné pohyby. Pokud udržíte koncentraci a tělo v naprostém klidu, energie úsměvu se propojí s životní energií, příjemné pocity se budou stupňovat. Vznikne silná vlna pulsující energie, kterou můžete nechat volně proudit celým tělem. V tu chvíli prociťujte léčivou harmonii, maximálně se uvolněte, nic už neovlivňujte, nechte tuto léčivou sílu prostoupit celým tělem.

(Energii vnitřního úsměvu vedeme tělem výše popsaným způsobem, nebo ji vedeme tělem tam, kam potřebujeme zaměřit energii léčivou. Ať už jde o bolest ramene, bolavé koleno, neklidný žaludek a podobně.)

Zobrazit všechny eKnihy

Léčivá energie vnitřního úsměvu

Krok čtvrtý: Zakončení meditace vnitřního úsměvu

Meditaci ukončíte jednoduše tak, že energii vnitřního úsměvu zlehka uvolníte v oblasti pupku (nikoliv v oblasti vyšší, předně ne v oblasti hlavy). Konečně otevřete oči a zůstanete ještě chvilku klidně a uvolněně ležet. Cvičení ve všech krocích provádějte podle nálady a času, ideální je jednou až třikrát týdně. Nikdy se do meditace vnitřního úsměvu nepouštějte s nechutí, předem si zajistěte klid a soukromí. Pro pokročilé (dokonalé utišení mysli, zklidnění dechu a uvolnění těla) může být tato meditace cestou k mystickým prožitkům (astrální putování, lucidní snění).

Dodatek: Část cvičení – krok první – můžete provádět samostatně, nejlépe dvakrát denně. Lze provádět také vsedě. Zhruba po devíti dnech se dostaví zklidnění emocí, uvolnění stresových bloků, budete více vitální, zlepší se vaše vnitřní vidění i slyšení.

Upozornění pro ženy: Nedoporučuji toto cvičení provádět v těhotenství. V této době se na energii vnitřního úsměvu každý den pouze nalaďte, posílejte ji do svého srdce a z oblasti srdeční krajiny svému děťátku.

Kdykoliv během dne si jen tak, bez vedení energie tělem, uvědomujte vnitřní úsměv

Proudění vaší životní energie bude časem harmonické, vaše okolí bude vnímat váš vnitřní úsměv, který dodá barvám vaší aury na jasu a jiskřivosti. Pokud nemáte dobrou náladu, a obtížně se ladíte na vnitřní úsměv, vyvolejte si příjemnou vzpomínku, okamžik, kdy vám bylo krásně. Nebo se podívejte na harmonický obrázek přírody a nechte v sobě vnitřní úsměv vyvolat příjemnými pocity.

Snažila jsem se cvičení popsat co nejjednodušeji, vyzkoušejte a uvidíte. Co nejčastěji si připomínejte, že světlo a stín spolu soupeří pouze na úrovni našich strachů a vnitřních obav. Musíme si například uvědomit, že světlo samo nevrhá stín! Stín je součástí hry protikladných sil, pouze zviditelňuje překážku. Světlo vrhá stín jen tam, kde záři světla “něco“ stojí v cestě.

Související články: Srdce má vlastní inteligenci, Pozitivní rezonance smíchu a úsměvu

Léčivá energie vnitřního úsměvu

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.