Romantický výlet – meditace ticha, léčivý pískovec

Podniknout výlet v čistě romantickém duchu, zdá se být staromódní. Už jste si stanovili nějaké malé cíle, jen tak pro radost a relaxaci? Například co se sebepoznání týče? Co takhle vyrazit do přírody, na dva tři dny. Jen tak, se spacákem, naprosto o samotě. Připouštím, že to může někomu dělat problém, tak tedy dobře – ale maximálně ve dvojici. Ale nejlépe přece jen v tichu o samotě. Snáze tak nikým nerušeni spojíte tento výlet s meditací do svého nitra. Obzvlášť pokud strávíte noc pod širákem a jen v teple spacáku budete pozorovat noční oblohu plnou hvězd daleko od velkoměsta.

Foto: Rebeka Sprinncová

Vyberte si slunečné, teplé počasí. Alespoň pro začátek, aby vás nic neodradilo od dobrodružného záměru. Později, až se oddáte průzkumným cestám, až se stanou vaší srdeční záležitostí, nemělo by vám vadit ,,žádné“ počasí. Snažte se být venku před východem Slunce. Zaposlouchejte se do harmonie zvuků končící noci, vnímejte jak plynule, bez jakéhokoli úsilí přechází v den. Vnímejte všemi smysly hru světel a stínů, pomalu se měnící barevnost nového rána přímo před očima, zaposlouchejte se do sluneční hudby. Uvědomujte si, že právě přichází nový den a vše se probouzí. Snažte se na nic nemyslet, nehodnotit nic z toho, co vidíte, nic neposuzujte, jen se tiše dívejte. A poslouchejte. Poslouchejte přírodu, magickou sluneční hudbu, ponořte se do probouzející se ptačí říše. Staňte se vším, tady a teď, v tento okamžik. Vychutnejte si krásné svítání se vším všudy.

Potom, až se Slunce vyhoupne nad horizont, se vydejte na cestu. Nechvátejte, zpomalte krok, nikdo vás přece nehoní. Není proč spěchat. Příroda kolem vás také nikam nespěchá. Dýchejte plynule a pomalu. Uvědomujte si, že dýcháte! Uvědomujte si vzduch v plicích. Nepřestávejte vnímat vše kolem sebe všemi smysly, bez zbytečných myšlenek. Vnímejte vše citově, emočně, nechte emoce ovládnout celé vaše tělo. Čichejte vůně. Dotýkejte se stromů, vyberte si zdravý strom a požádejte jej o energii. Dotýkejte se kamenů, skály, květin. Konečky prstů vnímejte vibrace všech přírodních energií. Nezapomeňte si nasbírat léčivé bylinky, třeba voňavou mateřídoušku. Přemůže-li vás opojná únava, odpočiňte si uprostřed rozkvetlé louky. V tichosti pozorujte motýly, neúnavné tanečníky. Tančí si pro radost, nevytrženi z ráje, netouží po poznání nadsmyslového světa. Netouží – oni vědí!

Povídají si s kopretinami, na okamžik se usadí na dlani drobné luční víly, potom ztrácejí se zas na cestě za Sluncem. Pokud vám na tričko usedne beruška, slunéčko sedmitečné, zamyslete se nad jeho jednoduchou krásou. To neuchopitelné ,,něco“ stvořilo broučka s výraznou červenou barvou a sedmi černými tečkami. Také máte pocit, že má příroda úžasnou fantazii a smysl pro humor? Červené krovky slunéčka nejsou vždy jen sedmitečné, některé mají šest teček, jiné jsou černé s červenými tečkami, proužkované nebo jednobarevné. Dříve považovali lidé slunéčko sedmitečné za přírodní energii panny Marie. Beruška v podobě talismanu se dávala jako dárek pro štěstí do nového roku, věřilo se, že ochraňuje a léčí, především děti, a že odhání temné duchy.

Budete-li mít oči doširoka otevřené, zjistíte zajímavé věci. Například, myslíte si, že geometrii jsme vymysleli my, lidé? Ani náhodou! Geometrie je samostatná forma inteligence. Geometrie je lidmi poznávána a objevována, je všude v přírodě a ve vesmíru.

Pozorujte přírodu a oddávejte se sladkému snění. Nezapomínejte, že pozorovat znamená být tady a teď! Při letmém pohledu, s hlavou plnou vířících myšlenek, nespatříte nic za hranicí, oddělující vás od pochopení všeprostupující energie, jež vás obklopuje, zároveň vámi prostupuje. Vnímáte ji? Vnímáte jemnou paletu barev rozkvetlé louky v říši motýlů? Slyšíte šum křídel bělásků, okáčů, baboček, bělopásků a zlato červených ohniváčků, jejichž hebká křídla se třepetají nad květinami pod modrou oblohou? (Často mívám ničím nezaměnitelný pocit, že říši motýlů stvořily víly kouzelným dechem, aby jim motýlí křídla dělala společnost za prosluněných dnů, v jejich neviditelném světě. A když utichne šelest v trávě s přicházejícím stmíváním, uléhají víly pod baldachýn z motýlích křídel…)

Podařilo se vám ztratit se v prostoru a čase, v neviditelném světě?

pokud ne, tak je to velká škoda. Je smutné čekat, až se tam uchýlí vaše duše po smrti. Pokud se vám to přece jen podařilo, alespoň na kratičký okamžik, stále se budete chtít vracet do smysluplné náruče přírody, zbaveni pesimismu, uspokojeni v psychickém uvolnění.

Užíváte si každou minutu na čerstvém vzduchu a snažíte se pochopit, co znamená: žít tady a teď? Tak se nesnažte! Čím usilovněji se budete snažit, tím méně z mystického světa zázraků pochopíte. Nechte onu energii, ať si vás sama najde. Nechte pracovat přírodou omámené podvědomí, dokud nepocítíte tu rovnováhu rozlévající se v příjemných vlnách na těle i na duši. Dovolte světlu pohladit duši a sobě nalézt sounáležitost s Universem. Dovolte vnitřní energii přečíst náladu daného místa.

Den se pomalu schyluje k večeru, Slunce klesá k horizontu a prodlužují se stíny. Tiše meditujte a čekejte na soumrak a první hvězdy. Až se zešeří spatříte je na jasném nezamlženém obzoru. Okolí se postupně noří do tmy obestřené dalším tajemstvím. Bez jakéhokoliv strachu z neznáma oddejte se zvukům noční přírody. Postupně odhalujte změny vibrací v sobě, kolem sebe a všude v atmosféře. Nezapomeňte popřát klidnou noc skřítkům, vílám, přírodním duchům a požádejte je o ochranu. Konečně přichází noc, naplněná poetickými snovými obrazy. Slunce již neozařuje ani nejvyšší vrstvy ovzduší, schovalo se pod obzor, právě nastává astronomická noc. V tento okamžik si jen můžete přát mít oči jako kočkovitá šelma, která vidí i ve tmě. Pokud je dostatečná tma a jasná obloha, zaměřte zrak do vesmíru, až k hranicím jeho nezměřitelné velikosti.

Dívejte se opět v tichosti a s pokorou k vesmírnému Vědomí – tvořivé vesmírné Mysli. Přichází okamžik, kdy se vám vynořuje pocit, že nic nemůže být jen pouhá náhoda? Jste alespoň o krok blíže k symbolickým archetypům skrývajících se v souhvězdích, k pradávným silám přírody? Necháváte v sobě rozpustit kouzelné animální síly? Z nekonečného nebe přicházejí k vám nekonečné otázky?

Podíváme-li se do vzdálených galaxií nevidíme v tento okamžik vesmír takový, jaký ve skutečnosti je. Vzdálený vesmír a my se nacházíme každý na jiném konci spirály času. Pozorujeme-li například galaxii Andromedu – v tu chvíli ji vidíme, jaká byla před dvěma miliony let. Tak dlouho trvá světlu z této galaxie, než k nám doletí. Obdivuje-li náš zrak klenbu nočního nebe, pozorujeme-li hvězdy, některá z nich už tam dávno není. Vyhasla dříve, než k nám stačilo doletět její světlo. Při tomto pohledu se hvězdy zdají být blízko u sebe, ovšem opak je pravdou. Co je jen iluze a co je realita? Co znamená tady a teď? Co si představit pod myšlenkou, že čas vlastně neexistuje? Že minulost, přítomnost a budoucnost odehrávají se v jediném okamžiku? Co vše je skryto ve hvězdách, kdo to ví?

Jen málo lidí má dnes cit pro romantiku. Snad ji považují za pošetilou dětinskost. Jako kdyby se za to styděli. Ve své podstatě romantičtí jsou, ale ne navenek. S vnímáním krásy a rozmanitosti přírody je to podobné. Jako by se dívali jedním okem zavřeným. Koho by nepotěšila jarní kytička konvalinek? Spousta věcí nám uniká přímo před očima, přitom ten život tak rychle letí, někdy si toho všimneme, až když nám téměř před očima zamává anděl s černými křídly. Někdy zas máme snahu vše překotně dohonit, rychle pochopit, jako bychom nevěděli, že tu nejsme proto, abychom naráz všechno pochopili. Máme na to mnoho životů. V našich ,,budoucích“ životech se vždy zrcadlově odrazí ty předešlé.

Léčivé pískovcové kameny

Potřebujete-li načerpat sílu, vyhledejte velké kameny nebo zajímavé skalní útvary. Velmi silná energetická místa, kde můžete čerpat energii, jsou pískovcové skály. Dotýkejte se kamene co nejčastěji, jste-li nemocní předejte svou bolest kameni, představujte si, jak se dobíjíte energií a nemoc vás opouští. Meditujte a čerpejte léčivou sílu v přírodě při každé příležitosti. Úžasných přírodních míst se silnou energií je u nás hodně, pokuste se sami nějaké objevit v blízkosti vašeho bydliště. Pokud se dokážete silně koncentrovat, můžete se na silně energetická přírodní místa napojit také skrze vzpomínky a fotografie, které si na výletě nezapomenete pořídit. Můžete navštívit nádherné a pro meditace jako stvořené: Adršpašské skály z kvádrových pískovců, s rozsáhlými podzemními prostory, malým jezírkem a krásnou přírodou s několika potůčky, leží v Broumovské vrchovině. Tato „skalní města“ jsou stará okolo 150 milionů let. V okolí pramení řeka Metuje, která se nedaleko vlévá do Labe.

O některých tajemných  skalních útvarech se tradují legendy, že se v jejich okolí nacházejí brány do jinam

Nejedna hora, skála nebo jeskyně otevírá bránu do paralelního světa, jiného časoprostoru. Citliví jedinci jsou schopni mít zde naprosto živelné vize, objevující se v otevřených časových smyčkách. Můžete spatřit lesní skřítky a jiné tajemné bytosti, nebo potkáte moudrého poustevníka. Tato místa mají tajuplnou minulost, kde vládne takzvaný genius loci – tajemný duch místa. Historikové zde objevují dávná Keltská střediska. Na jakémkoliv prastarém keltském hradišti je možné pocítit nadčasovost a originálnost, snít si své sny a prohlubovat touhy jemnohmotné duše, rozjímat nad životem a historickou minulostí z dob starých Keltů. Nikdo z nás neví, zda v jeho genech nekoluje dědictví právě po záhadných Keltech.

Kouzelné místo, které se tváří jako „brána do jinam“, je Pravčická Brána, největší skalní brána na našem kontinentu. Tento kouzelný přírodní útvar je symbolem Českého Švýcarska, jedná se o národní přírodní památku. (Zde můžete také navštívit tajemný zámek Sokolí hnízdo.) Přírodní útvary na místě zvaném Pravčická brána jsou léčivé a vyzařují pozitivní energie. Traduje se, že léčivá energie zůstane i kamíncích, které si odnesete domů.

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

S Kelty jsou spojovány kamenné menhiry

Předpokládá se, že tyto kultovní objekty sloužily jako místa pro rituály a komunikační centra. Posvátné kameny jsou pozorovatelé dob minulých i budoucích. Kámen obejměte a tiše požádejte o ochranu. Přitiskněte ke kameni obě dlaně, uvolněte se, rozpusťte myšlenky, zavřete oči a meditujte. Odpoutejte se od reality a ponořte se do svého nitra, brzy pocítíte teplo, které menhir vydává. Potom si můžete okolo menhiru zatančit a zazpívat. Kruhové kamenné stavby sloužily, mimo jiné, jako pradávné kalendáře. Ze vzájemných pozic kamenů a jejich přesně vypočítaného rozestavění lze odvodit astronomické výpočty pro určení rovnodenností, slunovratů, západů a východů Slunce, stejně tak zatmění Slunce a Měsíce.

Je-li vaším výletním cílem tajemná hradní zřícenina, buďte více ve střehu a pozorní ke svým pocitům. Obzvláště pokud se odvážně rozhodnete zde přenocovat

Již v dávné historii si byli stavitelé hradů a zámků bezesporu vědomi silných zemských energií na přírodních parcelách, kde budovali různé svatyně. Přesto jsou ale některé hrady nebo přírodní lokality naopak zahaleny energií zápornou, kde může citlivého jedince rozbolet hlava, nebo ji pocítí jiným, nepříjemným způsobem. Jedná se o místa, která v sobě uchovávají negativní energie například z dob, kdy zde byla páchána různá zla, docházelo k násilným úmrtím a podobně. Nejen ve starých anglických domech a zámcích straší. Také v okolí našich hradů, polorozpadlých zřícenin nebo prastarých mlýnů se toulá nejedna zmatená duše, některé jsou provinilé a jiné obětmi hrůzných činů. Po setmění je moudré se těmto lokalitám raději obloukem vyhnout.

Až půjdete na procházku nezapomeňte přivonět ke květinám dokud ještě voní! Dříve svět voněl mnohem intenzivněji. Les voněl silně po jehličí a houbách, louka voněla medem, voda čistotou, podél cest voněla mateřídouška a v alejích lipový květ. Vůní v přírodě ubývá díky znečištěnému ovzduší, a přírodní vůně nic nenahradí. Později, až se vrátíte domů z romantického výletu, a budete mít chvilku soukromí, zaznamenejte si do připraveného deníku vše, co jste zažili a viděli. Zapište si všechny dojmy, emoce a pocity. Všechny verše, které vás napadli. Také všechny pokroky a objevy, které jste učinili na ryze vnitřní duchovní úrovni. Nakreslete víly a lesní skřítky, pokud se vám je podařilo zahlédnout.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?