Zdraví skryté v avokádu

avocado-878958_1280Avokádo je ovoce, nikoliv zelenina, ačkoliv se používá spíše do slaných krémů a pomazánek. Traduje se, že avokádo patří mezi potraviny s afrodiziakálními účinky. Toto ovoce, pocházející z Mexika, čítá na pět set druhů, a v předkolumbovské Americe se pěstovalo už před sedmi set padesáti lety. Avokádo je pro naše zdraví významné především tím, že obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které jsou prospěšné pro zdravé srdce.

 Léčivé vlastnosti avokáda

hass-avocado-882634_1920Avokádo má všestranné využití, pro výrobu léků a kosmetických přípravků se používají všechny jeho části, včetně vnitřního semene. Víte například, že prášek z avokádových semen se používá k výrobě vlasových přípravků proti lupům? Dužina avokáda je vhodná do výživných vlasových masek, především pro suché, lámavé vlasy. Slupka avokáda slouží k výrobě antibiotik proti střevním parazitům.  Semena se také žvýkají pro zmírnění bolesti zubů, dužina avokáda snižuje problémy se záněty dásní. Avokádový olej je vhodný jako doplněk léčby kožních potíží včetně obtížně léčitelné lupénky. Avokádo je vhodným doplňkem nízkotučné stravy pro diabetiky. Avokádo obsahuje další tělu prospěšné živiny, které mají vliv například na významné snižování cholesterolu. Avokádo dále obsahuje bílkoviny, draslík, hořčík,  vitamíny skupiny B, vitamín E a K. Obsahuje také kyselinu listovou, nepostradatelnou v těhotenství.

Využití avokáda v kuchyni

Avokádo kupujeme na dotek mírně měkké, a uchováváme v chladu. Nezralé avokádo dojde v pokojové teplotě. Avokádem, nakrájeným na kostičky, doplňujeme zeleninové saláty s cizrnou. Nakrájené na tenké plátky poskládáme společně s plátky sýra na opečené tousty. Avokádová dužina, rozmělněná vidličkou, nahradí část másla nebo majonézy v pomazánkách. Vzhledem k tomu, že je avokádo velmi tučné, může se přidávat také do ovocných zmrzlinových krémů. Rozmixováním avokádové dužiny s dalším ovocem a mlékem připravíme výživný koktejl. Slané pomazánky s avokádem dochucujeme česnekem, čerstvým koriandrem, sterilovanými kapiemi.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Zdraví skryté v avokádu

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.