Země a tajemné modré nebe

Modrá barva má mnoho akordů, rozdílných vibrací jednotlivých tónů, čisté a lomené tóny rezonují s bílou barvou oblak od blankytné jasnosti až po temnou oceánskou modř. Modrá na obloze, zrcadlící se v modrých drahokamech, je barvou božství a posvátné moci. Modrá barva nebe je zrcadlově zobrazena v kamenech jako je lapis lazuli, azurit, akvamarín, bledě modrý achát, šedomodrý opál. Z tohoto pohledu je nebeská modř barvou nesmrtelnosti, vědění a moudrosti, transcendence (schopnosti naladit se na vesmírné vibrace), lásky, oddanosti, klidu, odpočinku. Modrá barva nebe symbolizuje duši, duchovní život, odpuštění, hluboké city, čistotu, hloubku, nekonečno, absolutno. Vstřebává negativní energie, přináší pocit ochrany před neznámem. Dodává sílu při vyčerpání, pomáhá řešit konflikty. Ten, koho nepřitahuje modré nebe, a jen málokdy zvedne hlavu k obloze, může mít strach z hlubin vlastního nitra. Energie modré barvy (královská modř, indigo), která nese informace o podstatě a smyslu stvoření Vesmíru, podporuje nadsmyslové vnímání a otevírá brány do jiných dimenzí.

Modrá je barvou nebeského Neptuna a bohyně Venuše, je barvou vyšších vibrací Lásky

Modrá barva (světelné kódy odstínů modré) se dobře kombinují se zlatou a purpurovou, s barvami královskými. V červáncích pozorujeme, mimo modrých odstínů nebe, variace v paletě odstínů: červená, zlatá, purpurová, fialová. Jde o barvy s akcentem svátosti, vytváří na obloze oltář zasvěcení, tyto barvy podtrhují vznešenost nebeského krále v podobě zapadajícího Slunce. Krále ve zlatém a purpurovém plášti, ozdobeném drahokamy odstínů od šarlatové, růžové, fialové, červené. Purpurová obloha popsaná zlatým písmem vesmírného Ducha dává pocítit tajemství, umocňuje víru v nekonečno. Purpurová barva je velmi inspirativní až éterická. Působí uklidňujícím dojmem a navozuje meditaci, proto ji považujeme za barvu duchovní. Je barvou vladařů a kněží. Posiluje intuici, jasnovidnost, duchovní cítění, moudrost, úspěch, ideály, odstranění negativních energií. Přináší ochranu a schopnost napojení na magickou sféru vyšších světů.

Životadárná, aktivní, kreativní a pozitivní zlatá barva

Zlatá barva je symbolem zlatého vnitřku kosmického vejce, není jen dekorativní, pro Inky a Egypťany je kultem slunečního božstva, pro Řeky symbolem nesmrtelnosti (zlaté rouno), v astrologii je symbolem Slunce a znamení Lva. Vyživující zlatá barva provokuje mysl svou nadpozemskou hodnotou, zlatá barva evokuje dojem záření a zářivého světla, je transcendentní, a ne nadarmo se o někom říká, že má zlaté srdce. Symbolizuje střed bytí, nejvyšší bod stvoření, je podpisem architekta vesmíru, symbolizuje zlaté slovo – logos, které dalo vzniknout realitě.

Červená barva červánků je oheň a jiskra života

Červená barva symbolizuje krev a život, životní energii, červená evokuje pocit tepla. Červená barva ladí s barvou černou, proto jsou ranní či večerní červánky tak efektivní. Kombinace červené s černou podněcuje nevědomé instinkty, je vášnivá a sexuální, provokuje k imaginaci, ohraničuje život a smrt. Zapadající rudé Slunce upozorňuje na sexuálně tvořivou vnitřní sílu. Podtržená barvou oranžovou odkazuje k exotice, vitalitě, vřelosti, odvaze a chuti do života, podněcuje radost a optimismus. Vibrační energie růžové barvy osvěžuje ducha a podporuje duchovní bdělost, podporuje náklonnost a ochotu ke kompromisům. Je barvou mládí, harmonie, usmíření a vnitřního klidu. Růžová podporuje jemnohmotné vnímání a cítění, je především romantická a milostná, představuje lásku, něhu, jemnost a soudržnost ve vztazích.

Barva není přímou vlastností přírody

Barevné stínování zobrazené scény zapadajícího Slunce nás často přivádí v úžas, připomíná nám mocnou energii Slunce, přináší povzbuzení, optimismus a pocit sounáležitosti. Barva oblohy nám neslouží pouze k tomu, abychom poznali, jaké bude počasí. Každá barva má jinou významovou a psychologickou podstatu. Vnímání barev v přírodě souvisí s tím, jak jsou nastaveny programy informačního (morfického) pole Země, přírody, člověka a ostatních živočichů. Barva není přímou vlastností přírody. Barva je zrakový vjem, který vytváří světlo dopadající skrze čočku na sítnici oka. Tímto světlem jsou míněny elektromagnetické vlny světelného záření. Nadpozemský zákon trojnosti platí i ve vnímání barev, protože celá škála barev, všechny barvy spektra souvisí s třemi aktivními receptory v lidském oku: čípky citlivé na světlo vnímané jako červené, čípky citlivé na zelené a čípky citlivé na modré světlo. Drážděním těchto tří receptorů dokážeme zrakem vnímat přírodní paletu všech barev.

Tyrkysová je barvou prvotního oceánu

Barvy na obloze se odráží na hladině rybníků, jezer a moří, vodní plocha je proměnlivá v závislosti na světelných podmínkách a barevném spektru oblohy. Například Tyrkysová barva vodní plochy, rezonující na hranici spektra mezi modrou a zelenou, pocitově ochlazuje, její třpytivost a krystaličnost je osvěžující, podtrhuje průzračnost vody, navozuje dojem dálky a hloubky.

Lidské oko rozlišuje barvy nejlépe za plného světla

Čím slabší je intenzita světla za šera a v noci, tím menší je schopnost lidského oka pro rozlišování barev. Ve tmě se orientujeme pouze díky kontrastům světla a stínů. Noc rozpouští hranice, skrývá barevnou náladu denní krajiny. Noc je však neohraničená, vlastně žádné hranice nemá, nevidíme žádný horizont, pod rouškou noci jsou to ale jen naše pocity a vnitřní nastavení, pokud v nás zdánlivá temnota noci vyvolává strach a obavy.

Nastavení programu pro vnímání barevného spektra je pro člověka jiné, než u ostatních živočichů. Ptáci, hmyz a některé ryby vnímají barvy jinak než lidé, v ultrafialovém nebo infračerveném rozmezí, a to díky čtyřem čípkům citlivým na světlo. Například včely vnímají z elektromagnetického spektra ultrafialové záření, hadi vnímají infračervené záření. Méně kvalitní vnímání barev se týká šelem a kopytníků, mají jen dva aktivní čípky, takže se dá říci, že jsou spíše barvoslepí.

Zobrazit všechny eKnihy a tištěné knihy Psychologie chaosu

Barvy vnímáme na hlubší úrovni jako vibrace, které jsou také léčivé

Vše se vším souvisí, a vše je v podstatě kvantové vlnění. Kvantové vlnění je pohyb, který si neuvědomujeme, přestože právě tímto pohybem je formovaná veškerá hmota vesmíru, věcí živých i neživých. Všechny věci mají vlastní vědomí, počínaje každým atomem například v krystalické sněhové vločce, všechny věci na nevnímatelné úrovni „kmitají“, podléhají resonanci. Resonance barev je skrytá v jednotlivých odstínech, resonance v přírodě existují, ať už tomu věříme anebo nevěříme, neslyšíme trávu růst, a přece roste.

Smícháme-li na malířské paletě modrou barvu (nebe) s barvou žlutou (slunce), vznikne zelená (příroda).

      Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?