Krásné smrky, které nyní zdobí nejedno náměstí, symbolizují rodové kořeny a paměť předků

Vytrvalá vůně smrkového jehličí je součástí Vánoc stejně jako vůně koření a pečeného cukroví. Čerstvá smrková vůně vibruje povznášející energií, pro naše smysli přináší osvěžení, pro mysl utěšení a oživení vzpomínek, umožňuje nám napojení na proudy hlubokého vnitřního vědění. Podle slovanských tradic smrkové lesy nebo smrk rostoucí na zahradě je symbolem rodiny, domova a vřelých rodinných vazeb, má připomínat rodové kořeny a paměť předků. Smrk je společně s borovicí a jedlí stromem zasvěceným Saturnu, díky této vibraci se energie těchto jehličnatých stromů projevuje jako strážce prahu, strážce času a hranic mezi bděním a sněním.

Smrk představuje ztělesnění bohyně nebo matky Země, symbolizuje energii jin, ženskost a mateřství. Energii bohyně Matky můžeme vnímat, pokud se utišíme a zády se opřeme o kmen vzrostlého smrku. Stačí na chvilku zavřít oči, zůstat v tichém soustředění a zcela se otevřít přírodním energiím. Po určité době ucítíte proud energie podél páteře, která je velmi silná, můžete ji vnímat, jak proudí nahoru i dolů. Vrcholný pocit propojení se může dostavit v okamžiku, kdy silnou energii smrku pocítíte jako obejmutí v náruči zemské bohyně. Velmi pozitivní, zemitá a všestranná energie smrku spojuje otevřené spirituální vědomí se zemí i s nadpozemskou sférou. Stačí se pomocí svého dechu napojit na „bytí stromu“ a uvěřit, že od jeho pronikavé přírodní energie lze během vědomého naladění získat vědění a moudrost. Přítomnost smrkové větvičky ve váze, například na oltáři, je přínosná především v zimním období, pozvedá ducha a přináší inspiraci. Pro vědmu je smrková vůně klíčem k napojení na mimosmyslové vnímání, obzvlášť pokud je vědomě otevřená proudům inspirace, které souvisí s pradávným, pohanským vnímáním energie smrku v podobě stromu života.

Vibrace smrku jsou očistné, uklidňují při duševních potížích a dodávají sílu, jeho ochranné síly odvádějí negativní energie. Větvičku smrku můžete namočit do vody se solí a pokropit práh domu, přitom požádejte o ochranu vašeho obydlí. Také je možné použít vodu, do které na noc vložíte obsidián nebo křišťál, universální krystal, který zesiluje a uvolňuje požadované energie. Takto lze očistit také fyzické tělo, různé věci a jakýkoli prostor. Vezmete-li čerstvou větvičku smrku do ruky a pomalu s ní budete pohybovat kolem celého těla, povzbudíte jasné vyzařování energetického pole aury.

Smrková silice pomáhá stabilizovat vnitřní rovnováhu, zklidňuje, napomáhá koncentraci, je vhodná během cvičení jógy nebo během meditace. Smrkovou silici je možné nakapat na meditační podložku. Kvalitní vonná silice vyrobená ze smrkového jehličí má dezinfekční účinky, podporuje prokrvení tkání, podporuje pocení a uvolňování hlenů (smrk – smrkat). Pár kapek silice ve vodě pro večerní koupel zmírní únavu, uvolní napětí a stres prožitý během náročného dne. Smrková pryskyřice s lesní vůní se používá jako náhražka kadidla, používá se jako vykuřovadlo (rituály očisty a ochrany, uctění duchů lesa). Smrková pryskyřice se dříve přidávala do léčivých mastí, vzhledem k vibraci planety Saturn se jí léčily například bolavá kolena, (psychosomatická souvislost – nepružnost, nepoddajnost, neohebnost.)

Smrk je také symbolem Morany, ledové královny a měsíční bohyně s šaty posetými hvězdami a svíčkou v ruce, na její cestě pozemskou i podsvětní krajinou ji věrně provází černí havrani. Morana vládne přírodním cyklům tvoření a zániku. Podle keltských tradic je smrk zasvěcen zimnímu slunovratu, Keltové oslavovali 21. prosince noc stříbrných smrků.

Související články: Borovice podporuje transformační sílu, je symbolem svátku Samhain, Pohanské vánoční tradice, Náš domov – oltář hojnosti – útulný domov nejen o Vánocích

PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?