Meduňkové kapky proti stresu a pro klidný spánek

Meduňka je účinná při stresu, duševní nerovnováze a žaludeční neuróze. Lidově se této aromatické bylince říká: melisa, včelinka, medlinka a zaječí ouško, a podle lidového léčitelství máme meduňku sbírat za svítání a za suchého povětří. Mladé listy meduňky, sbírané před rozkvětem nebo na začátku kvetení, se používají jako léčivka i jako koření.

Používá se čerstvá i sušená bylinka. Obsahuje: silice, třísloviny, hořčiny a další účinné látky. Léčivé látky působí při nevolnosti a poruchách trávení, poruchách spánku, při nachlazení. Meduňka zabraňuje nadýmání, podporuje tvorbu žluči, velmi účinná je pro celkové uklidnění. Zevně se přidává do koupelí ke zmírnění potíží týkajících se revmatismu.

Meduňkové kapky užíváme pro uklidnění příznaků duševní nerovnováhy dvakrát denně jednu malou lžičku

Postup: připravíme si 200 gramů sušené meduňky (případně 400 gramů čerstvé), půl lžičky mleté skořice, špetku strouhaného muškátového oříšku, lžičku strouhané citronové kůry (z dobře omytého citronu). Všechny ingredience dáme do 1 litru vodky nebo domácí pálenky.

Dobře uzavíratelnou láhev odložíme na tmavé místo zhruba na dva až tři týdny. Občas protřepeme.

Po uplynutí této doby obsah láhve dobře přefiltrujeme přes jemné plátno. Meduňkové kapky rozlijeme do menších tmavých lahviček. Kapky se užívají v době potíží.

        Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?