Nepřehlédnutelné, ohnivé, rudé vlasy a jejich symbolika

Vlasy bývají spojovány s životní silou, tělesnou i duševní. Zvláštní symboliku mají vlasy zářivých načervenalých tónů, vlasy zrzavé, vlasy barvy ohně, dlouhé červené kadeře. Oproti jiným barvám vlasů působí vlasy s netradičním, ale přirozeným zrzavým pigmentem bohatě a objemnějším dojmem. Zrzavé vlasy jsou považovány za výjimečné, nosí je zhruba dvě procenta světové populace. Zrzavé vlasy jsou rozšířené u keltských a germánských národů v severní a západní Evropě, také Vikingové se vyznačovali zrzavými vlasy. Nejvíce rusovlasých obyvatel má Skotsko, Irsko a Nizozemí. V mýtech a pohádkách se objevují různé divoženky s rusými vlasy dlouhými až po pás, jejichž charakteristika a symbolika je jiná, než u blonďatých princezen a zlatovlásek.

S rudými vlasy se můžeme setkat také v polynéských mýtech, kde byla tato barva spojována s kmenovými náčelníky. Traduje se, že z tohoto důvodu jsou monolitické kamenné sochy Moai na Velikonočním ostrově opatřeny pokrývkami hlav z načervenalé horniny, podle některých badatelů se nejedená o klobouk, ale o symbolický účes. Jednou ze zajímavostí také je, že Marie Magdalena prý byla rusovláska, ryšavé vlasy měl například také Achilles, také bohyně Lilith bývá zpodobňována se zrzavými vlasy. Rusovlásky bývaly velkou výzvou pro nejednoho malíře, například benátský renesanční malíř Tizian s oblibou zvěčňoval jejich krásu na svých obrazech s mýtickými tématy. Rudé barvě vlasů se také říká ticiánová. Také bohyně Venuše, ztvárněná na malířském plátně s názvem „Zrození Venuše“, vyniká zrzavou barvou svých vlasů tak, jak si ji představoval malíř Sandro Botticelli.

Nezapomenutelné jsou také postavy z filmových děl, jako je například svérázná dětská postava odvážná a dobrosrdečná Pipi Dlouhá Punčocha, nebo bílá indiánka jménem „Stojí s pěstí“ z filmu Tanec s vlky. Temperament a zvláštní přírodní krása rusovlásek je také spojována s negativní pozorností a s temným středověkem, ženy s touto barvou vlasů a uhrančivým pohledem se nevyhnuly podezření a obvinění z čarodějnictví. Ve starém Římě se otroci se zrzavými vlasy prodávali za vyšší cenu než „normální otroci“, lidská krutost si dokáže najít rozmanité důvody pro své vyjádření. Je úžasné, pokud se dokážeme z různých předsudků navždy vymanit. Dnes mají lidé zrzavých vlasů vlastní slavnost, každoročně se setkávají v nizozemském městě Breda.

Rusovlasé ženy jsou považovány za atraktivní, tajuplné, smyslné a vášnivé, často se potýkají s tím, že na sebe nechtěně strhávají pozornost

Říká se, že přírodní rusovlásky mívají ohnivý temperament a dobrodružnou povahu, že jsou impulsivní a divoké. Také se traduje, že kdo má ohnivé nebo plamínkově zářící vlasy, má horkokrevnou povahu a ostrý jazyk. Tento dojem často vzniká díky tomu, že některé odstíny červené barvy, obzvláště v barvě kadeří, působí energicky a jsou dráždivé pro oči. Ženy s rusými či zrzavými vlasy, světlou pihovatou pletí a zelenýma nebo modrýma očima bývají zvláštně „čistě krásné“, poutavé a tajemné. Avšak stereotypní symbolika, která díky předsudkům připisuje lidem se zrzavými vlasy prudkost a vznětlivost, vůbec nemusí být pravidlem. Toto zobecnění často neplatí, ne všechny rudovlásky bývají temperamentní. Rusovlásky s ohnivými lokny a se světlou pletí, přestože ve společnosti dominují, mnohdy naopak působí citlivě, nejistě nebo neprůbojně, možná ostražitě. Obzvlášť pokud se v dětství setkávaly s posměchem, nepřijetím v kolektivu nebo dokonce se šikanou kvůli své barvě vlasů. Ale pokud se tyto nesmělé ženy svou krásnou barvu vlasů naučí nosit, stanou se pro své okolí velmi přitažlivé.

Zrzavá barva vlasů může přinášet různé potíže, jako cokoliv, co vybočuje z davu

Přirozená barva vlasů je součástí naší jedinečné identity, přestože lidé se zrzavými vlasy to nemusejí mít v životě zrovna jednoduché, právě kvůli předsudkům a zesměšňování, které s tímto tématem od dávných časů až do dnešních dnů souvisí. Podobné předsudky, které přetrvávají po celá staletí, jsou známkou nezralého vědomí, často je zdůrazňují lidé, kteří sami skrývají různé důvody svého malého sebevědomí.

Zobrazit elektronické a tištěné KNIHY Psychologie chaosu

Zrzavá barva vlasů rozhodně není fádní, nese v sobě mnoho odstínů, tónů a podtónů. Od rafinované červené, vínové nebo bordó, přes výrazně měděnou, až po různé podtóny blond barvy. Červená barva ve vlasech působí vzrušujícím dojmem, je energická, spontánní a prudká, vyvolává představy ohně, dobyvačnosti a vášně, ale i vznešenosti a sebevědomí. Energetičnosti rusovláskám ubere a eleganci dodá oblečení v barvě mléčné čokolády, skořice nebo horkého karamelu, slušivá bude barva písková, okrová a bronzová, korálová a lososová.

Zrzavé vlasy a světlá pleť neladí s oblečením bílé ani černé barvy

Nerozumí si ani s pastelovými tóny barev. Doplňkové barvy budou vhodné spíše v teplých přírodních tónech. Rusovlásky dokážou svou barvu vlasů vynést a podtrhnout oblečením v odstínech zelené barvy, smaragdově zelené, olivové, zelenomodré. Vhodná bude i královská modř, tyrkysová, azurová, růžovofialová a ametystová. Pro rusovlásky je slušivá také švestková barva a odstíny barev lesních ostružin, malin a borůvek.

Související článek: Magická síla vlasů a účesů

PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?