Posvátná mantra – Óm

background-909013_1280Óm je snad nejznámější mantrou, známou především z prastarého sánskrtu. Sánskrt je původní indický jazyk. Starobylé posvátné knihy – védy – byly psány právě sánskrtem. Mantra nebo také ,,mantram“ je védské slovo, jím se v dávných dobách ve védských knihách označovaly posvátné verše, zaříkací formule, modlitby. Indická slabika Óm má vlastní vizuální podobu (viz obrázek). Frekvence zvuku Om, podle indických nauk, je vyladěna na frekvenci 7,83.

Tato frekvence je známá pod názvem: Schumannova frekvence, která je shodná s přirozeným rytmem planety Země. Pomocí zvuku Óm během meditace dochází k vyladění lidského mozku na alfa a theta vlny.

Mantra Óm: prvotní vesmírný zvuk, tón vesmíru vibrující v každém atomu

Tento starověký indický a tibetský znak se používá v buddhismu a hinduismu. Tento symbol najdeme často vyobrazený uprostřed posvátného květu lotosu (diamant lotosu – symbol věčnosti).

Óm není zaznamenán v posvátných textech formou písmen, ale vždy v podobě tohoto znaku. Neboť Óm je pouze zvuková vibrace. Tajemné Óm je stav nebytí. Óm je stav ticha uprostřed mezi nádechem a výdechem, je to stav ticha mezi jednotlivými tóny komponované hudby.

Posloucháme-li relaxační nebo klasickou hudbu, ticho mezi jednotlivými hudebními tóny jsme schopni vnímat pouze ve stavu hluboké meditace. V tomto stavu nalézáme jednotu s vyšším Já.

V Indii se traduje, že vesmír vznikl vibrací POSVÁTNÉHO ZVUKU „Óm“.

Posvátná mantra - Óm

Transformační mantru Óm používáme především během meditace

Pratón Óm se skládá ze tří sanskrtových zvuků: a – u – m

A – bdělý stav, materiální svět. U – snové vědomí. M – hluboký spánek, změněné vědomí, osvícení.

Mantra Óm slouží k snadnějšímu dosažení změněných stavů vědomí, k prozření a v nejzazším případě k osvícení. Používáme-li mantru Óm pravidelně, snadněji se napojíme na nadvědomí. Časem můžeme v meditacích dosáhnout harmonického souznění s Absolutnem. V podstatě jde o tajemný nebeský zvuk, o rezonanci posvátné harmonie, směřující k vyladění se na rezonanci vesmírné energie. Jde o tajemný zvuk z nejtajemnějších, nazýván jest: „hudbou vesmírného ticha“. Tato neviditelná rezonance, která je všude kolem nás i v nás, představuje základní vesmírný tón – neslyšitelnou vesmírnou hudbu – hudbu sfér.

Óm nevyslovujeme zbytečně nahlas. Je to podobné jako v kabale, také zde nevyslovujeme ,,nevyslovitelné“ jméno božské prozřetelnosti nadarmo. V meditaci, v naprostém a dokonalém uvolnění, zaměříme svůj vnitřní zrak do břicha, a zároveň pozorujeme svou mysl. Až do okamžiku, kdy v mysli najdeme poklidné jezero ticha. A uprostřed tohoto jezera zářící květ lotosu. A v tomto stavu hlubokého vnitřního zření, nejlépe v meditační poloze ležícího Buddhy, ve stavu vnitřního ticha, objevíme v sobě nádherný, nebeský zvuk Óm.

Pokud použijete poněkud jiný způsob, než jak bývá v meditačních návodech běžně uváděno – bez vnitřního opakování této mantry – zažijete stav prozření s plnou intensitou. Opakovat si tento zvuk (Óm) foneticky uvnitř sebe není nutné – během správně provedené meditace tento zvuk vesmírného ticha k vám přijde sám. Možná snad na samém začátku, kdy se učíme meditovat – fonetický zvuk Óm nám pomáhá vibračně se vyladit na základní vesmírný tón. Později toho nebude zapotřebí, zvuk ticha přijde k nám, najde nás a osloví – teprve tehdy přijde ten správný ,,nadpozemský“ zážitek.

Posvátná mantra - Óm

Tím, že budete vnitřně opakovat Óm, o tento jedinečný a nepopsatelný zážitek můžete přijít. Můžete na začátku použít jednu meditační (patrně hinduistickou) fintu: v naprostém a dokonalém uvolnění, v soustředění se do břicha použijte k vnitřnímu opakování tento poněkud prodloužený zvuk: Húm, Húm, Húm… Začnete v hrdle a noříte se stále hlouběji do sebe, do bodu středu vlastního bytí.

Eshop – INSPIRACE PRO SPOKOJENÝ ŽIVOT

Pokud si to vyzkoušíte, pocítíte, že ,,Húm“ rezonuje právě v břišních partiích. Óm – v podobě zářivého květu posvátného lotosu vás následně osloví sám od sebe, a to s křehkou a přesto intensivní silou. Každá buňka vašeho těla – a tento stav můžete plně prožít – rozvibruje se svým vlastním tónem. Tichý hlas vibrace Óm pocítíte každým kouskem těla, A POZNÁTE NEJVĚTŠÍ TAJEMSTVÍ MEDITACE. 

Související články: Změněné stavy vědomí, Meditační sluneční Lázeň

Posvátná mantra - Óm

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.