Vřes obecný, opomíjená léčivka

Podzimní dárek od kouzelné čarodějky přírody, rostlinka, kterou můžeme najít na procházce v lese je vřes obecný. Vřes je opomíjená léčivka, rostlinka spjatá s krásnou krajinou tajemného Irska. Právě koncem léta a na podzim můžeme v přírodě nasbírat kytičku vřesu.

Sbírá se kvetoucí (nedřevnatá) nať nebo samotný květ. Sušíme ve svazečcích ve stínu (ne v sušičce). Čaj z vřesu můžeme užívat bez obav i dlouhodobě, podávat dětem, těhotným, kojícím ženám.

Vřes dezinfikuje močové cesty (pomáhá vylučovat z těla soli kyseliny močové), pomáhá při zánětech ledvin i žlučníkových potížích, uklidňuje (nervová soustava), užívá se při nespavosti, pomáhá léčit cévní nemoci, stabilizuje srdeční činnost po infarktu, upravuje trávení, pomáhá při hubnutí.

Léčivý vřes obecný používáme čerstvý i sušený

Čerstvě nasbírané větvičky vřesu můžeme naložit na tři týdny do olivového nebo slunečnicového oleje (čistí pokožku). Odvarem z vřesu omýváme kůži postiženou ekzémem. Dokonce se traduje, že včelí med z pylu lesního vřesu je jeden z nejlepších, má krásnou tmavou barvu.

Vřesový olej

Postup: 30 g vřesu, 500 ml olivového (slunečnicového) oleje. Naložíme na tři týdny do tmavé láhve. Potom dobře procedíme a používáme k potírání.

Čaj z vřesových větviček

Postup: dvě lžičky sušené natě v 250 ml vody přivedeme k varu, ihned odstavíme, a necháme vylouhovat deset minut. Popíjíme během dne.

Připomínka pro bohyně a čarodějky: Lesní či okrasný vřes nesmí chybět na žádném „čarodějném oltáři“.
VŘES je symbolem lásky a věrnosti

Karel Funk: „Obyčejný vřes obsahuje nejčistší marsické devachanské síly. Má hluboký magický účinek. I když má jen drobné kvítečky, přesto jsou krásně formované jako miniaturní kalíšky. Jsou i symbolem duchů lesa a lesních víl, které se ukrývají v hlubokých lesích a nerušeny ve svém tajemném klidu rády tančívají na mýtinách. Víly milují vřes, a proto je jasnovidci vídali i malovali s kytičkou vřesu u pasu. Mysticky vyjadřuje vřes věrnost lásky. Ochraňuje před zlými duchy dolní marsické úrovně, tedy před agresí, hněvem, vášněmi atd. Je dobrým kondenzátorem duchovních sil, a proto i maličká kytička postačuje k rozehnání zlých sil a přitahování magických sil dobrých. Proto se může používat i do svatyní a míst našich meditací a modliteb – nebo jinak řečeno – domů. Jeho síly vydrží dlouho“

Foto: Rebeka Sprinncová

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?