Třezalkový léčivý olej, kloktadlo, čaj, víno

Třezalkový olej, vyrobený z čerstvé rostliny, má vynikající hojící vlastnosti. Hojí poranění rtů a bolesti v ústech. Výborný je na ošetření vysušených rukou. Pokožka čerstvě ošetřená třezalkovým olejem by se neměla vystavovat přímému slunečnímu svitu. Obklady s třezalkovým olejem použijeme také na drobná poranění, pohmožděniny, drobné popáleniny.

Budeme potřebovat: zhruba 100 gramů čerstvých květů dáme macerovat do láhve s 350 gramy panenského olivového oleje, případně použijeme olej slunečnicový. Naložené květy třezalky, které sbíráme v měsíci červnu za slunečního svitu, necháme stát po dobu tří týdnů na slunci nebo teplém místě. Občas protřepeme. Poté pečlivě přefiltrujeme do tmavé láhve se šroubovacím uzávěrem, skladujeme na tmavém místě. Při správném skladování vydrží až jeden rok. Třezalka uvolní barvivo a olej dostane sytou červenou barvu.

Kloktadlo z třezalky na paradontózu

Třezalka obsahuje přírodní antibiotikum. Z čerstvých lístků třezalky vytlačíme šťávu a naředíme ji stejným množstvím vody, tento roztok použijeme jako kloktadlo na paradontózu, na bolesti v krku a záněty dutiny ústní.

Třezalka na drobné rány a popáleniny

Čerstvé květy třezalky rozmělníme, například v hmoždíři, a vzniklou hmotu přikládáme na pokožku (regeneruje kůži). Bylinku použijeme nejen na rány a popáleniny, pomáhá léčit také ekzémy, zanícené štípance od hmyzu, záněty nehtových lůžek, odřeniny, odstraňuje otoky.

Třezalkový čaj

Třezalkový čaj, (dvě lžičky sušené byliny na šálek vroucí vody), uklidňuje, zmírňuje stres, smutek, melancholie, sklíčenost, úzkost, napětí, nesoustředěnost, rozjasňuje náladu a navozuje klidný spánek.

Třezalkové víno na dobré trávení

50 g sušené natě třezalky dáme do 1l bílého vína a necháme 10 až 14 dnů macerovat. Poté přefiltrujeme přes jemné plátýnko. Třezalkové víno uložíme v chladu a temnu. Užívá se dvakrát denně před vydatnějším jídlem v malém množství (dvě polévkové lžíce).

                   Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?