Fialkový sirup, med, olej – jedlé květy

viola-silvestris-711412_1280Nejedna babka kořenářka zná tajemství kouzelných fialek. Konkrétně violky vonné, tato půvabná jarní květina obsahuje vitamíny a další léčivé látky. Odvar z čerstvých listů violky vonné se dříve používal proti chrapotu a fialkový sirup byl lékem na kašel. Také kandované fialky se podávaly při čajových dýcháncích. Až si z procházky přinesete krásně vonící kvítka, připravte si například fialkový cukr, při jeho přípravě jej rituálně aktivujte energií lásky.

Celá rostlina (nať) se sbírá v době květu (březen/duben), nejlépe ráno. Bylina se suší přirozeným teplem, volně rozložená ve vzdušné a suché místnosti. Fialka, spolu s dalšími rostlinami (plicník, jitrocel, řebříček, kopřiva, sedmikráska, popenec, hluchavka), může být součástí jarních zeleninových polévek, salátů nebo pomazánek.

V lidové medicíně je nálev z fialky (violky vonné), často ve spojení s prvosenkou jarní, ceněn jako prostředek proti dráždivému kašli, usnadňuje vykašlávání, tlumí bolesti na prsou, uvolňuje a rozpouští hleny, ulevuje také při astmatu. Má močopudné a antirevmatické účinky. Olej nebo tinktura pomáhá zevně při kožních potížích. Vůně fialky společně s vůní levandule je považována za silné afrodisiakum.

Fialkový čaj: na šálek čaje použijeme lžíci sušených fialkových květů, necháme vyluhovat pod pokličkou po dobu deseti minut. Čaj přecedíme a po doušcích popíjíme (dva šálky čaje na den).

violets-341682_1280Fialkový cukr

Promíchejte hrst fialek s krystalovým cukrem a nechte jej nasáknout jarní vůní v neprodyšné skleněné nádobě. Proslazené fialky můžete potom přidávat do čaje.

Fialkový med

Do sklenice mírně nahřátého medu přimícháme menší hrst čerstvě nasbíraných fialek. Než med ztuhne, občas jej promícháme, aby se květy neusadily na dně. Fialkovým medem sladíme černý, případně domácí ovocný čaj.

Fialkový sirup

Přibližně dvě hrsti čerstvě natrhaných fialkových květů zalijeme litrem vroucí vody a necháme odstát do druhého dne. Potom přecedíme, do nálevu přidáme kilo a čtvrt krystalového cukru, postavíme na plotnu a svaříme na hustý sirup. Nakonec vmícháme do sirupu čistou, procezenou šťávu z jednoho pomeranče a dobře promícháme. Sirup plníme do menších lahviček a dobře uzavřeme.

Tinktura s fialkou, rozmarýnem a mateřídouškou

Smíchejte stejným dílem květy fialek, list rozmarýnu a nať mateřídoušky. Zalijte čistým alkoholem, nebo francovkou. Nechte nejméně týden vyluhovat, potom sceďte. Tinktura se používá na potírání kůže při revmatismu a dně, nebo na zmírnění otoků.

Fialkový olej

Do čtvrt litru slunečnicového nebo mandlového oleje dejte hrst čerstvých květů fialek, použijte tmavou láhev, nechte týden macerovat. Až květy zblednou, olej přefiltrujte. Olej se používá na zklidnění pokožky po nadměrném slunění.

Fialkový sirup, med, olej - jedlé květy

Salátový ocet s fialkami

Do litru jablečného nebo vinného octa, ve větší skleněné nádobě s pevným uzávěrem, přidáme velkou hrst čerstvě nasbíraných fialkových květů. Fialky necháme v kvalitním octu macerovat po dobu dvou týdnů, potom ocet přecedíme a přelijeme do menších skleněných lahviček. Uchováváme v chladu a temnu. Fialkový ocet získá narůžovělou barvu, zvláštní chuť a jemnější vůni, ochucujeme jím zeleninové letní saláty.

Sušené cukrové fialky

Čerstvé květy fialek potřeme bílkem (dobře rozšlehaným vidličkou) a obalíme je v moučkovém cukru. Cukrové fialky rozložíme na plech a necháme usušit.

Čerstvé zelené lístky fialek

Lístky fialek přidáváme je do jarních zeleninových salátů, jsou zdrojem vitamínů, které na jaře doplňujeme v přírodním podání. Lístečky můžeme v přiměřeném množství přidávat do polévek, masových nádivek, vajíčkových pomazánek.

Čerstvé jedlé květy fialek

Květy fialek jsou díky své nasládlé chuti originálním doplňkem k ovocným nebo tvarohovým dezertům, vařeným pudinkům, letním ovocným koktejlům a salátům. Můžeme jimi ozvláštnit ovocné sorbety nebo smetanové zmrzliny.

Fialková pleťová voda

Připravíme si fialkový nálev, jednu lžíci čerstvých nebo sušených fialkových květů zalijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat pod pokličkou po dobu patnácti minut. Vychladlý nálev přecedíme a použijeme k čištění pleti. Nálev můžeme v malé skleněné lahvičce uchovat dva až tři dny v lednici.

Související článek: Kouzlo fialek 

Květomluva podle pohanských tradic – jedlé květy

Ze sušených květů fialek, šeříku, levandule, hyacintu a modřence si můžete připravit vonné potpourri

lavender-456009_1920         syringa-vulgaris-335104_1920

Fialkový sirup, med, olej - jedlé květy

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.