Božský olivovník a posvátný olej

olives-401839_1280Olivovník je ve starověku uctíván téměř jako zázračná bytost. Vydejme se nyní naší magickou zahradou po kamenném chodníčku a zastavme se ještě u jednoho velmi uctívanému stromu. Nesmíte být ovšem překvapení a říkat si, kde se na naší zahradě tento středomořský strom vzal. Zapomněli jste? Procházíme se kouzelnou zahradou snů, kde všechno je možné, stačí jen pomyslet na slovo, ze slova vytvořit myšlenku, která se vzápětí realizuje před našima očima. Zavřete oči a pomyslete na olivovník, strom opěvovaný nejedním antickým básníkem.

Olivovník je strom vitální, může se dožít více jak tisíc let a přesto je schopen stále plodit

Kouzlo posvátného olivovníku, stále zeleného stromu, pamatují už ve starém Egyptě, Římě a Řecku. Ve starých vykopávkách jsou archeology nalezeny nádoby podobné lisům na olivy. Olympijská pochodeň v antickém Řecku hoří díky olivovému oleji. Olivovník se stává symbolem božského světla, moudrosti, míru a regenerace. Je zasvěcen bohyni moudrosti, umění a boje Athéně.

Olivový olej je darem bohů, počíná se vyrábět už ve staré Mezopotámii. Posvátnost oleje je uctívána obřadným pomazáním těl králů a panovníků při magických rituálech. Dokonce posvátné chrámy jsou osvícené díky olivovému oleji, který se pálí v olejových lampách. Masáže olivovým olejem zvláčňují a omlazují pokožku. Před magickými rituály se jím pomazávají rituální svíčky.

Související článek: Ochucený olivový olej

olivier-1663562_1920          old-olive-tree-640676_1920          the-olive-tree-444560_1920

Olivovník je zasvěcen řecké bohyni Athéně

Řecká bohyně Athéna vyhrála v boji nad bohem moří Poseidonem, během sporu o božskou nadvládu v oblasti středomoří. Poseidon v rozčilení zabodl do rozeklané skály svůj trojzubec, z otvoru vytryskl pramen čisté vody. Avšak bohyně Athéna rozvážně zabodla ostří svého kopí do úrodné země. Z kopí vyrostl zázračný olivovník, který přinesl lidem olivy, olivový olej a tím i zdraví a dlouhověkost. Dodnes považují středomořské národy olivový olej za dar bohů.

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

olive-tree-349337_1920

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?


error: Obsah je chráněn autorským zákonem.