Oranžová – symbolika barvy zapadajícího Slunce

Oranžová barva není zrovna moc oblíbená, přesto má mnoho pozitivních významů a jemných esencí, které povzbudivě působí na životní energii. Předně připomíná západ Slunce a žhnoucí, dynamickou, elektrizující, ohnivou energii, což nás nabíjí pozitivními vibracemi. Pokud se těšíte na jaro, na modrou oblohu a nadýchaná bílá oblaka, a především na barevné východy a západy Slunce, možná vám symbolika oranžové barvy přinese užitečné informace.

Z pohledu pozemšťana má Slunce oranžovou barvu především kvůli atmosféře Země

Když Slunce vychází nebo zapadá na obzoru, prochází jeho světlo atmosférou Země, což způsobuje, že se světlo rozptyluje a láme. Tento jev se nazývá atmosférická refrakce. Ta způsobuje, že krátké vlnové délky světla (modré a fialové) jsou rozptýleny více než dlouhé vlnové délky (oranžová a červená). V čase, kdy Slunce vychází nebo zapadá na obzoru, modré a fialové světlo se rozptyluje a zůstává v atmosféře, zatímco oranžové a červené světlo prochází atmosférou a dostává se k pozorovateli. Tím dochází ke změně barvy Slunce na oranžovou. Když je Slunce vysoko na obloze, atmosférická refrakce není tak výrazná a Slunce se zdá být spíše bílé. Nicméně i v tomto případě může mít Slunce lehce oranžový odstín v obdobích, kdy je v atmosféře více prachu nebo jiných částic. Barevný dojem slunečního disku závisí také na individuálním vnímání každého pozorovatele a může se lišit v závislosti na místě a podmínkách pozorování.

Oranžová barva symbolizuje radost a optimismus

Duha je tvořena sedmi základními barvami, které jsou seřazeny v pořadí červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigově modrá a fialová. Každá z těchto barev má vlastní význam a symboliku. Oranžová barva v rámci duhy symbolizuje energii radosti. Pokud je oranžová barva přítomná v auře, potom signalizuje optimismus, otevřenost, sebeovládání, přizpůsobivost, zdravou sebedůvěru. Zde je barvou ohleduplnosti, lidskosti, empatie, diplomacie, taktnosti a přátelství. Oranžová je také barvou druhé čakry (sakrální).

Červánky vznikají především v souvislosti s větrným počasím

Na podzim, v čase kdy dozrává ovoce a zelenina, zbarvuje se listí stromů a příroda se připravuje na zimu, je oranžová výraznou barvou v přírodě. Zde najdeme spojení s pozitivními změnami a novými začátky. Slunce vychází a zapadá na obzoru a oranžová barva je během všech ročních období součástí nádherných červánků – nebeského představení v podobě barevného zbarvení oblohy. Červánky vznikají především v souvislosti s větrným počasím. Oranžová je barvou, která podporuje pozitivní emoce, což může být velmi užitečné pro každého, kdo se vyrovnává s emocionálními problémy a pracuje na zlepšení rozkolísaného duševního stavu. Ve východních kulturách je barvou meditace, ale také odříkání a asketismu.

Oranžová barva je spojována s energií pohybu, se spokojeností a vitalitou, s kreativitou a inspirací

Může být použita jako podnět pro uměleckou tvorbu a jako podpora pro kreativní myšlení. Může nás naladit na pozitivní vlnu a vyvolat pocit štěstí. Oranžová barva podporuje komunikaci. Je to teplá barva, která nás přitahuje k druhým lidem, což může podpořit mezilidské vztahy. Často se používá při různých oslavách, podporuje energii vzrušeného očekávání, je ideální pro veselé slavnostní příležitosti.

Oranžová barva je ozdobou stolování, podporuje chuť k jídlu, jemné odstíny oranžové podporují chuť do života. Mnoho květin má oranžové okvětní lístky, jako například květy měsíčku lékařského, květy gerbery, třapatky nachové, denivky nebo oranžové rudbekie, jedná se o krásné květiny, které přinášejí sluneční svit do zahrad. Krásnou barvu mají některé plody, například meruňky, pomeranče, mandarinky, dýně, mrkev, šípky. V přírodě vidíme oranžovou barvu na srsti zvířat, peří ptactva nebo křídlech motýlů. Také některé kameny a minerály mají oranžové odstíny, jako například jantar, topaz, jaspis a karneol. Tyto kameny a minerály mohou být použity pro dekorativní účely nebo jako zdroj či pramen stabilizující energie.

Existuje mnoho druhů květin s oranžovými květy, které jsou krásné a vyznačují se zajímavou symbolikou. Oranžové tulipány jsou symbolem štěstí a hojnosti. Jsou také spojeny s entuziasmem a životní energií kdy se pro něco zajímavého a podnětného s radostí nadchneme. Oranžové gerbery jsou symbolem radosti, optimismu a uvolněného veselí. Oranžové růže jsou symbolem naděje a vášně. Oranžové lilie jsou symbolem vášně, sexuality a štěstí v lásce. Jsou také spojovány s léčením a obnovou duševního zdraví. Oranžové květy zornice (amarylis) nesou symboliku lásky, vášně a intenzity vkládané do partnerských vztahů.

Sytá a výrazná oranžová barva bývá spojována s povrchností, závistí a falší

Ne pro každého je oranžová barva atraktivní, není tolik oblíbená jako jiné barvy.  Pro někoho může být její ostrost přímo zdrcující, velmi nepříjemná, provokující k neklidu a nervozitě. Pro svou intenzitu je vnímána také jako barva soutěživosti a cílevědomosti. Přitahuje pozornost a vzbuzuje zvědavost, proto je oblíbenou barvou v reklamách a marketingu. Oranžová barva se nehodí ke všem příležitostem, v některých odstínech je velmi výrazná a může být obtížné sladit ji s ostatními barvami. To vše může být jen otázkou osobní preference, každý má svůj vlastní vztah k jednotlivým barvám, a někteří lidé prostě nemají rádi oranžovou.

Ve svých jemných odstínech může být oranžová barva skvělou volbou pro interiér, má mnoho pozitivních vlastností, které přispívají k pocitu klidu a pohody. Řadíme ji mezi teplé odstíny, což ji dělá skvělou pro použití v obývacím pokoji nebo v jiných místnostech, kde se chcete cítit příjemně. Pro svou energii a vitalitu je skvělou volbou pro místnosti, kde potřebujete být aktivní nebo produktivní, jako jsou pracovny nebo tělocvičny. Oranžová barva může být uvážlivě a decentně použita pro vytvoření zajímavého kontrastu v interiéru, ať už je kombinována s bílou, okrovou, béžovou, černou nebo jinými barvami v rámci různých bytových doplňků, pokud chceme vytvořit příjemnou atmosféru. Jasně oranžová barva není vhodná pro stěny pokojů, je příliš výrazná a ostrá.

Oranžová barva se používá při rituálech, které mají za cíl rozproudit životní energii

V magii najdeme pro oranžovou barvu zajímavé způsoby využití, zde je spojována s různými aspekty života. Je považována za barvu, která pomáhá obnovit oslabenou životní energii a vitalitu. Proto se může použít při rituálech, které mají za cíl obnovit vnitřní sílu, rozproudit životní energii a tím také inspiraci, motivaci a kreativitu. Používá se v rituálech, které mají za cíl podpořit tvůrčí myšlení a přinést nové nápady, k přitahování  prosperity, k zvýšení finanční stability a potvrzení úspěchu. Používá se také k ochraně před negativními silami a energiemi, pro svou schopnost posílit ochranné bariéry a pohlcovat negativní energie. Může se použít v rituálech, které mají za cíl zlepšit komunikaci a rozvoj mezilidských vztahů. Oranžová může být použita samostatně nebo kombinována s jinými barvami, aby se dosáhlo požadovaného magického účinku. Je však důležité si uvědomit, že magické použití zvolené barvy je pouze jedním z mnoha prvků magického rituálu a sama o sobě nemusí zaručit úspěch.

Zobrazit elektronické a tištěné knihy Psychologie chaosu

V umění je oranžová barva využívána pro svou silnou výrazovou energii

S pomocí oranžové barvy lze vytvářet různé nálady a atmosféry. Může být použita jako hlavní barva v obraze, což vytváří velmi silné vizuální dojmy. Tento přístup používal například Vincent van Gogh ve svých slavných obrazech s nápadnými oranžovými odstíny. Oranžová může být využita jako doplňková barva, což znamená, že se používá spolu s barvami, které jí jsou komplementární, jako například modrá nebo fialová. Tento kontrastní efekt vytváří dynamické a poutavé malby. Oranžová barva může být využita k vyjádření různých emocí, k navození pozitivních a jasných nálad jako jsou radost, naděje nebo energie odhodlání. Umělci ji využívají pro vytvoření realistických scén, jako jsou zapadající slunce, plameny ohně, zlaté podzimní listí, zátiší s přírodninami.

Pokud vše shrneme, tak vibrační energie oranžové barvy představuje vitalitu, plodnost, harmonii, optimismus, prosperitu. Přináší radost, zahání únavu, podporuje pohyb. Nabádá nás myslet více na sebe, ovšem v pozitivním slova smyslu, pokud se její ostrosti nezalekneme, můžeme ji vnímat jako barvu pozitivních změn. Pomáhá neklidné a nejisté duši lépe se vyrovnávat s nečekanými změnami a psychickým stresem. Souvisí s pozitivní energií úspěchů tvůrčích, pracovních, studijních. Vibrace oranžové barvy navozuje pocity štěstí, tepla a lehkosti, omlazuje, podporuje soustředění, přizpůsobivost, přitažlivost. Prohlubuje radostné pocity a tím pozitivně působí na mezilidské vztahy. Pokud je oranžové barvy příliš mnoho může svádět k flirtování.

♥    ♥    ♥

Oranžové pírko, krásné a lehké, snad vysněné z říše pohádek, zlatavé slunce v sobě skrývá, a když se na něj podíváš, potěšení z jemné krásy září z tvých očí. Když sluneční pírko tančí ve větru, mává ti na pozdrav. Tak vzlétni s ním vysoko do oblak, zanech na zemi všechny starosti, dovol, ať ti oranžové pírko pomůže najít radost, optimismus a harmonii. V okamžiku, kdy se Slunce dotkne západního obzoru, zavři oči a vstup do hlubšího stavu meditace. V tu chvíli se stane něco neuvěřitelného. Náhle procítíš, jak se všude kolem rozprostírá něco mimořádného a transcendentního. Jak se napojuješ na energii a životní sílu, která vychází ze země a zářivých barev červánků. Vnímáš, jak tvé tělo objímá bílé světlo a slyšíš hlas, který říká: „Jsem zde s tebou. Vždy jsem s tebou a nikdy tě neopustím.“ Cítíš naplnění vnitřní přítomností a napojení na něco mnohem většího, než je okolní hmotný prostor. Je to velmi silný a obohacující prožitek, který už navždy zůstane součástí tvého pozorného, bdělého vědomí.

Související článek: Charakteristika a vibrační energie barev

Zdroj fotografií: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?