Symboly znovuzrození a transformace

Symbolů znovuzrození nebo transformace vědomí je mnoho. Například ledňáček je spojován s pramenem živé vody. Ponořuje se do tajemných hlubin, odkud vyplouvá se zlatou rybkou v zobáku – symbolem vzkříšení a obnovy života. Možná právě proto je vzácností spatřit jako drahokam třpytící se barevné peří ledňáčka vynořujícího se z vody. Také se mu říká létající klenot, je častým námětem umělců, býval také symbolem lazebníků. Známé vyobrazení ledňáčka najdeme v Praze na Staroměstské mostecké věži. Ledňáček je symbolem šťastné lásky, často létají v nerozlučném páru. Lesknoucí se modrá pírka jsou symbolem radosti, věrnosti a ochrany. Symbolem znovuzrození je kruh, a světe div se: mladí ledňáčkové sedí v hnízdě spořádaně v kruhu po jeho okraji, rodiče je krmí tak, že mláďata se točí v kruhu, aby se na každého dostalo.

Motýl je symbolem kreativity, svobody, světla, vzdušné lehkosti bytí a dosažení cíle

Element lidské duše symbolizuje řecká bohyně Psyché, bohyně připodobňovaná k motýlu. Astrální tělo bývá přirovnáváno k motýlím křídlům. Housenka, než stane se motýlem, nejdříve se zakuklí a zdá se, že velmi lehce zvládá podivuhodnou přeměnu – transformaci. Proměna symbolizuje narození, život, smrt a znovuzrození. Duše motýla je svobodná, kreativní a plná radosti. Motýl je symbolem duše všech bytostí, symbolizuje proměnu a vývoj člověka. Barevná motýlí křídla rezonují s energií vzduchu, pohybu a volnosti, jsou obrazem vonícího léta. Barva křídel rezonuje s energií světla, která barvy vytváří. Motýlí duše je si vědoma jen přítomného okamžiku, transformace je pro ni přirozená, nedělá jí potíže neustálá proměna bytí – proměna a růst, nádech střídá výdech. Zámotek trpělivě očekává okamžik kdy narostou mu křídla, kdy změní formu: svou duši nezatíženou minulostí nechá poté svobodně a láskyplně procitnout. Nechá ji svobodně ,,létat“, tančit životem, bez pochybností a strachu, s naprostou důvěrou ke svému neomezenému bytí.

Universální energie tvoření je v každém motýlím křídle. Jsou nádherní díky hravé barevnosti a výrazným kresbám na křídlech. Jsou vrcholem tvoření neznámého umělce.

Kdo jim daroval, tak prozřetelně, do genetické výbavy pestrou paletu úžasných barev a záviděníhodnou svobodu a nepředstíranou lehkost bytí? Kresby napodobující oči ptáků nebo savců? Někteří motýli mají dokonce na křídlech výraznou kresbu hadí hlavy. Jejich dokonalé maskování odráží útoky predátorů.

Napadlo vás někdy, kam se tito křehcí tvorové schovávají za deště? Motýlí křídla jsou natolik rafinovaná, že odpuzují vodu, kapky k jemnému křídlu nepřilnou a odkutálí se. A jsme zase u toho: Jak mohlo atomy a molekuly napadnout, před miliony let, uspořádat se zcela ,,náhodně“ do tak krásného stvoření, jakým motýl bezesporu je? S přihlédnutím k faktu, že než stane se krásným motýlem, zažívá své bytí v podobě o něco méně půvabné housenky. Nechme se občas, alespoň občas romanticky a s nadpozemskou lehkostí unést na křídlech motýlích…

Bájný pták Fénix je symbolem transmutace hmoty a transformace vědomí

Pro starověké Číňany představoval bájný pták Fénix symbol štěstí a dlouhověkosti, nesmrtelnosti, a cyklický návrat všech věcí do původního stavu, k neustálému obnovování vesmíru. Nejen v Číně se těšil nesmírné úctě. Také Řekové, Římané a Egypťané mu prokazovali důvěru a oddanost, zvláštní je, že se tak dělo nezávisle na sobě téměř po celém světě, včetně starověkého Orientu. Víra v jeho samo obnovující se sílu a nesmrtelnost, obrodu ohněm, byla již tenkrát průkopníkem fyzikálního zákona o zachování energie a hmoty. Staroegyptská legenda praví, že je stvořen ze všech existujících prvků ve vesmíru. Fénix je symbolem znovu vzkříšení. Jeho živlem je sluneční oheň, jeho domovem je posvátný chrám ve slunečním městě Heliopole. Zde si Fénix každý rok staví hnízdo z vonných rostlin a koření, poté vzplane v slunečním žáru a ihned dokáže vstát z popela. Zhmotňuje sám sebe v ptáka s peřím krásně lesklým, barevným ve všech odstínech zářící duhy. Fénix je symbolem alchymistů, trpělivě a nekonečně hledajících návod na probuzení hadí síly a posvátnou nesmrtelnost.

Milovat sám sebe znamená být milován

Lidská lebka je symbolem touhy po znovuzrození, nebeské klenby a nezničitelné duše

V alchymii je lebka použita při první fázi ,,výroby kamene mudrců“. Je tedy nádobou symbolizující průběh transmutace. Lebka v symbolice řádu svobodného zednářství představuje iniciační cyklus, též víru, že smrt je začátkem nového zrození. Neznámé tajemství v sobě skrývají, různě po světě objevené, křišťálové lebky, ač tisíce let staré, přesto jakoby vyrobené dokonalou, nám neznámou technologií. Lebka vytváří klenbu božského chrámu, kde je uložen mozek, od této klenby se kolem každého z nás odráží energie myšlenek. Podobně jako se od nebeské klenby odráží veškerý zvuk.

Související článek: Lebka, symbol znovuzrození

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?