Vřes obecný, opomíjená léčivka

balcony-254601_1280Podzimní dárek od kouzelné čarodějky přírody, rostlinka, kterou můžeme najít na procházce v lese: VŘES OBECNÝ. Vřes je opomíjená léčivka, rostlinka spjatá s krásnou krajinou tajemného Irska. Právě koncem léta a na podzim můžeme v přírodě nasbírat kytičku vřesu. Sbírá se kvetoucí (nedřevnatá) nať nebo samotný květ. Sušíme ve svazečcích ve stínu (ne v sušičce!). Čaj z vřesu můžeme užívat bez obav i dlouhodobě, podávat dětem, těhotným, kojícím ženám. Vřes dezinfikuje močové cesty (pomáhá vylučovat z těla soli kyseliny močové), pomáhá při zánětech ledvin i žlučníkových potížích, uklidňuje (nervová soustava), užívá se při nespavosti, pomáhá léčit cévní nemoci, stabilizuji srdeční činnost po infarktu, upravuje trávení, pomáhá při hubnutí.

Léčivý vřes obecný používáme čerstvý i sušený

Čerstvě nasbírané větvičky vřesu můžeme naložit na tři týdny do olivového nebo slunečnicového oleje (čistí pokožku). Odvarem z vřesu omýváme kůži postiženou ekzémem. Dokonce se traduje, že včelí med z pylu lesního vřesu je jeden z nejlepších, má krásnou tmavou barvu.

Vřesový olej

heather-467153_1280-300x191Postup: 30 g vřesu, 500 ml olivového (slunečnicového) oleje. Naložíme na tři týdny do tmavé láhve. Potom dobře procedíme a používáme k potírání.

Čaj z vřesových větviček

Postup: dvě lžičky sušené natě v 250 ml vody přivedeme k varu, ihned odstavíme, a necháme vylouhovat deset minut. Popíjíme během dne.

Diskuze

error: Obsah je chráněn autorským zákonem.