Čarodějné jmelí – symbol nesmrtelnosti a věčnosti bytí

Jmelí (Viscum album) symbolizuje nesmrtelnost a věčnost bytí, nekonečnost zrození, plodnost, ochranu a lásku. Pokud mělo mít kouzelné účinky, trhalo se za použití nejlépe pozlaceného srpu, shazovalo se na bílé plátno a nesmělo dopadnout na zem. Nejúčinnější jsou větvičky jmelí plné stříbřitě bílých bobulí nasbírané o zimním slunovratu, nebo během roku vždy šestý den po novoluní, potom mají tu moc ochránit nás před negativními vnějšími vlivy. Jmelí můžeme použít celoročně v podstatě při jakémkoli rituálu. Sušené bobule se přidávají do přírodních vykuřovadel při rituálech týkajících se lásky a partnerství. Jmelí, o kterém věříme, že přináší štěstí, zdraví a prosperitu, používáme jako talisman na ochranu před negativními energiemi.

Čarodějné jmelí, jinak zvané „blesk z nebe“ nebo také „zlatá ratolest“, je považováno za nebeskou rostlinu, která má schopnost otevírat cestu do podsvětí (lidské nevědomí)

Dáme si však záležet na tom, abychom větvičky jmelí trhali pouze levou rukou, jinak může být jeho kouzelná moc narušená. Jmelí najdeme na borovici, dubu, hrušni nebo jabloni. Trs jmelí roste do prostoru všemi směry a dorůstá do tvaru koule. Barva jmelí je perleťově bílá až zlatožlutá, to podle toho, na jakém stromě bobule dozrávají. Jmelí je magickým symbolem zlatého Slunce, slunečního svitu a ochrany, proto se lístky často obarvují zlatou barvou, sbírá se v časech obou slunovratů. Tato rostlina je zasvěcena planetě Jupiter. O jmelí rostoucím na dubu se říká, že roste na stromě, do kterého udeřil blesk, a tento strom v sobě skrývá „emanaci nebeského, slunečního ohně“ jinak řečeno jde o „skryté sémě nebeského ohně“. Podobně je ve starých mýtech také zlatý květ kapradiny považován za emanaci slunečního ohně (v souvislosti s letním slunovratem). V rukou zasvěceného zlatá ratolest působí jako klíč k odemykání tajných zámků, ve významu: „Sezame otevři se“. Nikomu však není radno otevírat „brány smrti“ a vcházet do tajemného podsvětí, a chtít znát všechna tajemství mezi nebem a zemí.

mistletoe-1165096_1920

              Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jmelí, používané jako ochrana proti „čarodějnicím a trollům“, je velmi osobité a individuální. O jmelí se dá s jistou nadsázkou říci, že jeho růst je postavený na hlavu, a tím se stává velmi zvláštní rostlinou, která se neřídí sledem ročních období. Na kmeni hostitelského stromu roste jmelí vzhůru nohama nebo různě do strany. Na zdravé rostlině můžeme současně v jednu chvíli najít jak květy, tak zralé i zelené bobule, a rašící listy. Semena jmelí, na rozdíl od většiny jiných rostlin, klíčí pouze za světla. Květová poupata najdeme na jmelí už v květnu, ovšem květů se dočkáme až v únoru, a bílé bobule podobné perlám dozrávají uprostřed zimy následujícího roku. Jmelí je prostě ,,jiné“.

Eshop – INSPIRACE PRO VĚDOMOU MYSL

Na jaře uschlé jmelí nadrobno rozmačkejte a přidejte do zeminy pro semenáčky nebo do zeminy na přesazování květin. Případně jmelím poprašte bylinkové záhony na zahradě, jeho čarodějná síla zúrodní půdu. Předneste kouzelné zaříkání pro úrodu a hojnost a jmelí poděkujte za jeho životadárnou energii.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Diskuze


PŘEJETE SI PODPOŘIT PROVOZ WEBOVÝCH STRÁNEK FORMOU FINANČNÍHO DARU?